SIFIR ATIK

SIFIR ATIK / MAVİ KAPAK / SIFIR ATIK İLE ENGELLERİ AŞIYORUZ

SıfırAtık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir.

Bu nedenledir ki son yıllarda Bursa Engelliler Federasyonu kurulduğundan bu yana ulusal ve uluslararası birçok projeyi başarıyla yürütmektedir. Bunların en önemlilerinden DR. AYTEN BOZKAYA SPASTİK ÇOCUKLAR HASTANESİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ve Türkiye’nin tek hastanesi olan ve orada tedavi gören hastaların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gönüllü insanların "mavi kapak" olarak bilinen "plastik kapak kampanyası" toplum tarafından desteklenen çalışmasıdır.

“SIFIR ATIK İLE ENGELLERİ AŞIYORUZ PROJESİ” ile tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal olarak ortopedik engelli bireyin tek başına hareket etmesini, özgürce gezmesini, alışveriş yapabilmesini ve yaşadığı dünyayı keşfetmesini sağlayabilmeleri amacıyla Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bursa İl Müdürlüğü, Bursa Engelliler Federasyonu, Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğün koordinatörlüğünde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okul/kurumlarda mavi kapak toplama kampanyası düzenliyoruz.

Sıfır Atık Projesi kapsamında geri dönüşebilen mavi kapaklara bir değer katarak çevre kirliliğine, doğal kaynakların kaybına neden olacak ürünleri gönüllü olarak katma değer yaratıp ekonomiye katkı sağlayan Serebral Palsi hastalarına akülü veya manuel tekerlekli sandalye, yara minderli sandalye gibi insanların özgürce hareket edebilmelerini sağlayacak projeden elde edilen gelirle araçların alımını sağlayacağız.

Bu konuda ihtiyaçların giderilebilmesinin takibini federasyon olarak yapılmaktadır. 4 duvar arasında yaşayıp evlerinden hiç çıkamamış insanların özgürce hareket edebilmeleri için "SIFIR ATIK İLE ENGELLERİ AŞIYORUZ PROJESİ" gerçekleştirildiği taktirde engelli insanları hayata bağlamış olacağız.

"Sıfır Atık ile Engelleri Aşıyoruz Projesi" kapsamında en fazla kapak toplayan okula Engelliler Federasyonu Başkanı ödüllerini verilmiştir.

2019 - 2020 eğitim - öğretim yılı en fazla mavi kapak toplayan okulumuz: Yıldırım Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu (Masaüstü Bilgisayar, 20 öğrenci için Büyükşehir Belediyesi Tiyatro/Sinema Bileti)

“Sıfır Atık İle Engelleri Aşıyoruz Projesi” kapsamında Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Engelliler Federasyonu işbirliği ile yürütülen Mavi Kapak Toplama Kampanyası kapsamında 5 adet akülü tekerlekli sandalye, 5 adet işitme cihazı ve 40 adet tekerlekli sandalye federasyon yetkilileri tarafından ihtiyaç sahibi engelli öğrencilerimize tören sonunda verilecektir.