Meslek Liselerinde Büyük Değişim!

[Haber]

  • Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarında önemli değişiklikler yapıldı;                                                                                                                   Artık meslek liselerini bitiren öğrencilere Avrupa Birliği ülkelerinde geçerliliği olan EUROPASS SERTİFİKA EKİ/KREDİLENDİRME BELGESİ verilecek. Bu belge, ülke dışındaki işverenler veya kurumlar tarafından tanınan ve Türkiye’de alınan mesleki eğitimin öğrenme çıktılarını içeren ortak bir formattır.  Bu belgeyle Mesleki ve Teknik Lise mezunları, AB ülkelerinde ve EUROPASS’ı tanıyan diğer ülkelerde geçerli bir sertifikaya sahip olacaklardır.
  •  Çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alındı;

        Bilinen adıyla çıraklık eğitim merkezleri artık örgün ortaöğretim kurumları arasında yer alacak. 

        Yani, Çırak öğrencilerimiz mezun olduktan sonra ustalık ve iş yeri açma belgesi alacak ve isterlerse kendi iş yerlerini açarak hayallerini gerçekleştirebileceklerdir.

         Ayrıca Çırak öğrencilerimiz isterlerse fark derslerini tamamlayarak meslek lisesi diploması alabilecek, üniversite sınavlarına girebileceklerdir.

  • Mesleki ve Teknik lise öğrencileri, 10. Sınıftan itibaren mezun olana kadar iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalı oldu.
  •  Meslek Lisesinden mezun olan bütün öğrencilerimize TEKNİSYENLİK unvanı verilecektir.
  •  Mesleki ve Teknik Lise mezunları artık kendi alanlarının devamı niteliğinde olan 2 yıllık önlisans bölümlerine sınavsız geçemeyecekler. Bunun yerine kendi alanlarının devamı niteliğinde olan Önlisans bölümlerine girerken 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puan verilecektir.

 

Bu haberin derlenmesinde emeği geçen, Mehmet Coşkun Öz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Zafer DEDE’ye teşekkür ederiz.