Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz Liselere Geçiş Sistemi ile İlgili Açıklamalarda Bulundu.

[Duyuru]

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, liselere geçişte yeni sistemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sınavda adaylara hangi dersten kaç soru sorulacak?

"Tek oturumda 90 soru 135 dakikada sorulacak. Belki 10 dakika ara verilebilir. Bu sistemde sadece 8. sınıflardan soru sorulacak. 20 Fen Bilimleri, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 yabancı dil sorusu sorulacak. Liseyi giriş sınavının örnek soruları Aralık ayında yayınlanacak. İsteyen öğrencilerin gireceği liseye giriş sınavı için ücret alınmayacak. Özel okulların da böyle bir uygulaması olmayacak. O yönde karar verdiler."

Sınava kimler girebilecek? 

"Sınav zorunlu olmayacak, isteyen girecek. Sadece yüzde 10'luk bir bölümü girmiş olacak. Öğrenci sayısı yüzde 10'a tekabül eden bir okul kontenjanı sınava ayrılmış olacak. Proje okulları olan okullar bunlar. Bu okullar vardı zaten. Yüzde onluk kapsam içine giren okullar her yıl güncellenecek."

Adrese dayalı kayıt sistemi nasıl olacak? 

"Sınav sistemi dışında herkes kendi mahallesindeki istediği okula gidebilecek. Bundan sonra farklı akademik düzeydeki öğrenciler de başarı gösterebilecek. Bu sene bu seviyede 1 milyon 180 bin öğrencimiz var. Bu sayı ilk yıl biraz daha fazla olabilir. Başarıyı yakaladığında çocuklar sistemin rahatlığı anlaşılmış olacak. İlkokuldan ortaokula geçiş var mı? Yok. Aynı sistemi ortaokuldan liseye yapılacak dendiğinde herkes şüphede kalıyor. Özel okullar kamunun okullarından daha iyidir gibi bir anlayış var bu doğru değildir. Şu anda ilkokul kayıtlarımız adrese dayalı sisteme göre yapılıyor. Konut satışlarına yansıma gibi bir şey olabilir mi? 18 milyon öğrencimizden okula göre bir adres değişikliği yüzde biri geçmez. Üniversiteye gitmeden önce dahi meslek sahibi olsun diyenler var, Anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi, spor lisesi, gibi liseler var. Bunlar dikkate aldığımızda kapasitemiz arzın üstünde kalıyor. 1 milyon 200 bin adayımız var onun üzerinde kapasitemiz var. Kimse açıkta kalmayacak."

Açık uçlu sorular olacak mı? 

"Böyle bir soru stili olmayacak. Ancak toplumda bunun değerlendirmesi reel olmaz gibi. Şunu çok net söyleyeyim, Pisa'nın direktörü geldi gerçek eğitimde açık uçlu soru olmalıdır. Bu çerçevede çocuklar kendi bakış açışlarını geliştiremez. Ancak tartışmalarına yol vermemek için açık uçlu sorulara yer vermeyeceğiz. Biz hazırdık ancak toplumdaki endişe bizi bundan alıkoydu."

Tercihli sistem nasıl işleyecek? 

"İl müdürlüklerimizin başkanlığında komisyonlar oluşturuldu. Büyük illerde daha geniş çalışma yapılacak. Öğrencilerimizin tercihinde bir çalışma yapılacak. İmam Hatip mi? Anadolu Lisesi mi? Bu sistem vatandaşımızın yabancı olduğu bir sistem değil. Öğrencimizin kendi muhitinde çok daha başarılı olabileceği bir sistem olacaktır bu. Kontenjan fazlası var mı? Süreç içinde iyi bir yönlendirme yapılırsa sıkıntı olmayacak. Özel okullar için 300 bin öğrencimize destek oluyoruz. Sadece geçen yıl 1779 özel okul açıldı bunu da belirtmek istiyorum. Hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak.Okul başarı puanı alınmayacak. Hangi eve hangi okul yakın ona bakılacak. Özel yetenekle alan okullar eski standartlara göre öğrenci kaydına devam edecek. 81 Güzel Sanatlar Lisesi var. Sosyal Bilimler Lisesi 93 tane var. Bu okulları da öğrencilerimiz eskisi gibi tercih edebilir."