BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

5 BİN KİŞİYE MESLEKİ EĞİTİM

5 BİN KİŞİYE MESLEKİ EĞİTİM

Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Alman Uluslararası İşbirliği Kuruluşu (GIZ) tarafından geçici koruma altındaki Suriyeli mültecilerin ve ihtiyaç sahibi Türk vatandaşlarının mesleki becerilerinin geliştirilmesine yönelik imzalanan hibe sözleşmesinin işbirliği protokolü olan “İş Karşılığı Ücret Projesi” nin bilgilendirme toplantısı Bursa’da gerçekleştirildi.

Yedi pilot ilde (Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Manisa, Yalova ve Gaziantep) uygulanacak olan proje ile 2500 geçici koruma altındaki Suriyeli mülteci ve 2500 ihtiyaç sahibi Türk vatandaşımıza çeşitli mesleki eğitimler verilecek.

Bursa toplantısına İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nevzat Gültekin, projeyi uygulayan 6 ilçenin İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, Halk Eğitim Merkezi Müdürleri, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve İşkur’dan temsilciler ile diğer paydaşlar katıldı.

Toplantıda konuşma yapan İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nevzat Gültekin: “Bursa’da yaşayan Suriye uyruklu vatandaşlarla ilgili bilgi vererek sözlerime başlamak istiyorum. Bursa olarak 150.000 Geçici Koruma Altında Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Bursa’da 617 okulda 18.450 Suriye uyruklu öğrenci öğrenim görüyor. Sadece Suriyeli öğrenciler için 277 öğretmenimiz 170 ayrı okulda Türkçe eğitimi veriyor.  Yine Sadece Suriyeli öğrenciler için, 140 ayrı okulda 657 öğretmen destekleme kursu veriyor. “PISTES Projesi” kapsamında İlimizdeki Suriyeli öğrencilere çanta, kitap ve kırtasiyeden oluşan 3 tır yardım yapılmıştır” dedi.

Gültekin, “Geçici koruma altındaki Suriyeli mültecilerin ve ihtiyaç sahibi Türk vatandaşlarının mesleki becerilerinin geliştirilmesine yönelik Alman Uluslararası İşbirliği Kuruluşu (GIZ) tarafından finanse edilen ve 4.200.000 Euro bütçeli  “İş Karşılığı Ücret” projesi (Cash for Work) Aralık 2017 tarihi itibariyle yedi pilot ilde uygulanmaya başladı. Bu proje kapsamında Bursa olarak biz de ilimizdeki altı Halk Eğitim Merkezimiz (Osmangazi, Yıldırım, Orhangazi, İnegöl, Gürsu ve Mustafakemalpaşa) üzerinden vatandaşlarımızın istihdamlarına yönelik çeşitli mesleki eğitimler vereceğiz. Bu proje çerçevesinde kursiyerlerimize eğitimler süresince; maddi destek sağlanacak, çocuk bakım hizmeti sunulacak, ulaşım için ücret sağlanacaktır.  Ayrıca seçilen bu altı halk eğitim merkezimizde tercüman, çocuk bakıcısı ve sosyal destek personeli istihdam edilecektir. Ayrıca altyapı ve eğitim gideri desteği de sağlanacaktır. Buradan projenin yürütülmesinde katkısı olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi. 

Toplantı katılımcıların soru-cevap ve görüş- önerilerinin alınmasıyla sona erdi.

08-02-201808-02-201808-02-201808-02-201808-02-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.