BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7 BÖLGEDEN 7 KITAYA İMAM HATİP LİSELERİ SEMPOZYUMU

7 BÖLGEDEN 7 KITAYA İMAM HATİP LİSELERİ SEMPOZYUMU

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından bu sene ilki gerçekleştirilen “7 Bölgeden 7 Kıtaya Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Öğrenci Sempozyumu” Osmangazi´yi Anma ve Fetih Şenlikleri kapsamında Bursa´da düzenlendi.

Ördekli Kültür Merkezi’ndeki sempozyuma; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, 12 ayrı Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesinden öğrenciler ve danışman öğretmenler katıldı.
 
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde 56 ülkeden öğrenci bulunduğuna dikkat çekerek, "56 ülkenin bir araya gelmesi, 56 ülkenin kardeşliğine ilk adımdır. 56 ülkeyle birlikte bölge ve dünya barışına bir adımdır. 7 Nisan´dan itibaren bizler Bursa´nın Fethi´nin 692´inci yıl dönümünü bir ayı kapsayan etkinliklerle kutluyoruz. 7 Nisan´da fetih yürüyüşünü gerçekleştirdik. Öğrencilerimizde yürüyüşe katıldı. Bayrakları kaldırın dediğimizde Birleşmiş Milletler oradaydı. Tüm dünya oradaydı. İşte Bursa bu açıdan bu coğrafyada önemli bir nokta. 692 yıl önceki felsefe yine buradan ayağa kalkıyor. İnşallah burada alınacak eğitimle buradan çıkacak olan öğrencilerimizle gitmiş olduğumuz yerlerde bu güzelliği, bu kardeşliği, bu barışı yine aynı şekilde bizler dünya insanlarına sunmuş olacağız. Bugün Türkiye´nin her yerinden 12 farklı noktadan sizler gelip burada toplandınız herkesin ayrı bir tecrübesi var. Bu tecrübeler burada harmanlanacak ve inşallah ileriye yönelik çok daha başarılı projeler ortaya çıkacak. Bu millet tarihte olduğu gibi yeniden ayağa kalktı ve insanlığa hizmette yol almaya başladı bunu sürdüreceğiz" diye konuştu.

Türkiye´de 1 milyon 358 bin öğrencisiyle imam hatip okullarının yollarına devam ettiğini belirten Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liselerinin gelişen şartlar içerisinde Türkiye´ye öncü olacak okullar olduğunu söyledi. Şu an Türkiye´de 13 okul bulunduğunu bunlardan 12’sinin proje birinin ise uluslararası statüde program okulu olduğunun altını çizen Yılmaz, "Bu okullarımızda 74 ayrı ülkeden bin 200´e yakın öğrenci eğitim öğretim görmekte. Uluslararası İmam Hatip Liseleri dışarıdan gelen çocuklarımızın burada farklı kültürlerle dille ırkla bir araya gelmesi, Türkiye´deki çocuklarla bir araya gelmesi, onlar arasındaki kültürel bağın güçlendirilmesi açısından çok önem arz ediyor. Yarın bu yavrularımız gittikleri ülkelerinde kültür elçileri olacaklar. Bu yavrularımız gittikleri ülkelerde imam hatip modelini oralara taşıyacaklar" diye konuştu.  

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise, "İslam dünyasının lider adaylarının yetiştirilmesini hedefleyen Uluslararası İmam Hatip Liselerinde dünyanın farklı noktalarından gelen gençlerle ülkemizin gençleri arasında kurulan bağ ve diyaloğun göstergesi elde edilmiş olunacak. Okuyan, düşünen, araştıran yorumlayan, üreten, bilgi ve ekmek yolunda giden, çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle yetişmekle birlikte bu bilgi ve becerileri yaşadığı ülkesinde kullanabilen gençler bu projenin temel hedefi oldu" dedi. 

20-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.