BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7. THY SCIENCE EXPO ‘GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ’

7. THY SCIENCE EXPO ‘GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ’

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğiyle ‘Geleceğin Teknolojileri’ temasıyla düzenlenen bilim festivali “7. THY Science Expo” Tayyare Kültür Merkezi’nde yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı.

Temel eğitim, orta öğretim, mesleki eğitim, yükseköğretim öğrencilerine ve mucitlere yönelik düzenlenen proje yarışması ile ülkemize bilimi sevdirmek bu konuda farkındalık yaratmak ve analitik düşünce yapısına sahip geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkıda bulunmak hedefleniyor.

Festival kapsamında 8 farklı kategoride proje yarışması, 100 farklı alanda atölye çalışmaları, bilim gösterileri, simülatörler, bilim konferansları, insansız hava araçları uçuşları ve drone gösterileri yapılacak. Etkinliğe Polonya, Fransa, İtalya, Hollanda, Singapur, Tayvan ve Suudi Arabistan’dan katılacak ekipler, atölye çalışmaları ve bilim gösterileri gerçekleştirecek.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenerek uluslararası bir bilimsel etkinlik haline gelen Science Expo bünyesindeki 100 atölye alanında 150’ye yakın bilimsel atölye çalışması yapılacak. 4 gün boyunca toplamda yaklaşık 100 bin atölyenin yapılması hedeflenen festivaldeki proje yarışmasında da bu yıl toplamda 110.000 TL ödül dağıtılacak. Çocuk mucitler, genç mucitler, usta mucitler, insansız hava araçları, drone, mangala turnuvası, autodesk tasarım ve modelleme yarışması ve meslekler yarışıyor olmak üzere farklı kategorilerde yapılacak yarışmalarda yarışmacılar hünerlerini sergileyecek.

Proje yarışmaları çerçevesinde Türkiye’nin 79 ilinden bin 265 başvuru alındı. Science Expo Proje yarışmalarında 50 proje, insansız hava araçları ve drone yarışmasında 50 ekip, autodesk tasarım ve modelleme yarışmasında 25 ekip, mangala yarışmasında 4000 öğrenci ve ‘Meslekler Yarışıyor’da 35 ekip finalde mücade edecek. Finale kalan tüm proje ve eserler Science Expo süresince sergilenmeye hak kazanacak.

26 – 29 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinliğin basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Türkiye’nin en kapsamlı bilim festivali olan ve bu yıl 7.’si düzenlenen ‘Turkish Airlines Science Expo 2018’ Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Hava Yolları sponsorluğunda, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) destekleri ile gerçekleştiriliyor. Science Expo kapsamında bu yıl 4.’sü düzenlenen proje yarışmasının teması ise ‘Geleceğin Teknolojileri’ olarak belirlendi” dedi. 

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise Türkiye’nin en büyük bilim festivalinin hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından heyecanla beklenen büyük bir değer olduğunu belirtti. Dülger, festival atölyelerinde aktif rol almanın ciddi bir mutluluk olduğunu sözlerine ekleyerek, organizasyonun gerçekleştirilmesine destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

16-04-201816-04-201816-04-201816-04-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.