BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

8. SCIENCE EXPO BASIN TOPLANTISI

8. SCIENCE EXPO BASIN TOPLANTISI

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğiyle bu yıl “Endüstri 4.0” temasıyla düzenlediği bilim festivali “8. THY Science Expo” Merinos’ta yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı.

Merinos’ta düzenlenen basın toplantısına Barsa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve sponsor firmaların yönetici ve temsilcileri katıldı.

TEMA ENDÜSTRİ 4.0.

Etkinliğin basın toplantısında konuşan Başkan Aktaş, “Türkiye’nin en kapsamlı bilim festivali olan ve bu yıl 8’incisi düzenlenen ‘Turkish Airlines Science Expo’ Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Hava Yolları sponsorluğunda, BEBKA destekleri ile gerçekleştiriliyor. Science Expo kapsamında bu yıl 4’üncüsü düzenlenen proje yarışmasının teması ise ‘Endüstri 4.0.’ olarak belirlendi” dedi.

ÇOCUK VE GENÇLERİMİZİN UFKUNU AÇACAK

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 4 gün sürecek etkinlikte 268 öğretmen ve 480 öğrencisiyle aktif rol alacaklarını vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, 3 farklı kategoride Bursa genelinde öğrenim gören meslek lisesi öğrencilerinin öğretmenlerinin danışmanlığında hünerlerini sergileyeceğini belirtti. Dülger, “ Nobel ödüllü fizikçi Albert Einstein şöyle der: ‘Hayal gücü her şeydir. Zekânın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin.’ Çocuklarımızın ve gençlerimizin ufkunu açma hedefiyle gerçekleştirilen Science Expo organizasyonu da, geleceğin bilim insanlarına ilham kaynağı olacak, geleceğe bakış açsısına ciddi katkı sağlayacak. Öğrencilerimiz için son derece faydalı olacağına inandığımız bu organizasyondaki desteklerinden ötürü başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş olmak üzere tüm katkı verenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Toplantıda konuşan BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ise “Bizler bugüne kadar bu etkinliklere katkı sağlamaya çalıştık ve proje yarışmaları düzenlendi. Bu noktada arzumuz şu ki, bu proje yarışmaları bittikten sonra ödül verildikten sonra bu başarılı gençleri kaybetmeyelim ve bunların devamlılığını sağlayalım. Bu noktada başarılı olan gençlerimizi takipten vazgeçmeyerek bu fikirlerini fikirden ürüne getirme konusunda çalışmalar yapacağız” şeklinde konuştu.

GELECEĞİN BİLİM ADAMLARINA KATKI

Temel eğitim, orta öğretim, mesleki eğitim, yükseköğretim öğrencilerine ve mucitlere yönelik düzenlenen proje yarışması ile ülkemize bilimi sevdirmek bu konuda farkındalık yaratmak ve analitik düşünce yapısına sahip geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkıda bulunmak hedefleniyor.

TOPLAM ÖDÜL 111 BİN LİRA

2-5 Mayıs tarihleri arasında Bursa TÜYAP Fuar Alanı’nda gerçekleştirilecek olan festivalle bu yıl 100 bin atölye çalışması ve 200 bin ziyaretçi bekleniyor. Çocuk, Genç ve Usta Mucitler olmak üzere 3 farklı kategoride gerçekleştirilecek olan festivalde, “Proje Yarışması” ve “Tasarla Yap Uçur” yarışmaları düzenlenecek. Festivalde atölye çalışmaları, bilim gösterileri, simülatörler, bilim konferansları, insansız hava araçları uçuşları ve drone gösterileri yapılacak.

Etkinliğe İtalya, Hollanda ve Tayvan’dan katılacak ekipler de atölye çalışmalarını ve bilim gösterilerini sergileyecek. Festival boyunca 50 finalist projenin sergileneceği Bilim Festivali Proje Yarışması’nda dereceye girenlere toplamda 111 bin lira para ödülü dağıtılacak. Ödül töreni 5 Mayıs Pazar günü saat 16.00’da gerçekleştirilecek.

30-04-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.