BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

8. SCIENCE EXPO ‘GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ’ AÇILIŞ TÖRENİ

8. SCIENCE EXPO ‘GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ’ AÇILIŞ TÖRENİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğiyle ‘Geleceğin Teknolojileri’ temasıyla düzenlenen bilim festivali “8. THY Science Expo” açılış töreni TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı. 

8.THY Science Expo Bilim Şenliği heyecanı TÜYAP Fuar Merkezi´nde başladı. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü şenlikte Meslekler Yarışıyor, Mesleki ve Teknik Eğitim Tanıtım Günleri ve Ulusal Bilim Kampı Sergisi olmak üzere 3 ana etkinlikle yer aldı. III. ULUSAL BİLİM KAMPI kapsamında hazırladıkları projelerle dereceye giren öğrenciler ödüllerini 8.THY Science Expo Bilim Şenliği açılışının ardından düzenlenen törende aldı.

 Törene katılan Vali Yardımcısı Abidin Ünsal “Burada genç ama çok büyük işler başarabilecek, icat çıkarabilecek gençlerimizi, sanayi alanları ile buluşturan çok güzel bir programdayız. İnsanın en hayırlısı insanlara en faydalı olanıdır cümlesinden yola çıkarak genç arkadaşlarımıza faydası olacak bütün sanayicilerimizi yürekten kutluyorum” dedi.

Açılış törenin de konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için eğitimin ne kadar ehemmiyet taşıdığı noktasında şüphesiz hepimiz hemfikiriz. Ama giderek gelişen ve değişen dünyada sadece eğitim almak yetmiyor. Kendini ifade edebilen, araştıran, sorgulayan, yaratıcı düşünebilen ve yarattıklarını ortaya koyabilen bireyler olmak çocuklarımızı ve gençlerimizi bir adım daha ileriye taşıyor. Çocuklarımızın ve gençlerimizin ufkunu açma hedefiyle gerçekleştirilen Science Expo organizasyonu da, geleceğin bilim insanlarına ilham kaynağı olacak, geleceğe bakış açsısına ciddi katkı sağlayacak. Öğrencilerimiz için son derece faydalı olacağına inandığımız bu organizasyondaki desteklerinden ötürü başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş olmak üzere tüm katkı verenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Eğitim Ortm. ve Öğrn. Süreç. Özel Prog. ve Proje uygulayan Eğit. Kur. Daire Başkanı Mehmet Bölücek; “THY Science Expo ve 3’üncü Ulusal Bilim Kampı sergi ve ödül törenini yapmak üzere aranızda olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Sayın Bakanımızın ve Genel Müdürümüzün selamlarını iletmek istiyorum. Organizasyonun birinci aşamasında 81 ilden 350 misafiri Bursa’da ağırladık. Onların buradan çok mutlu bir şekilde ayrıldıklarını gözlemledik. Şimdi ise 8 kategoride ödüllerini almak ve projelerini sergilemek üzere 23 farklı ilden 70’e yakın misafirimiz burada. Bunun dışında birçok firma burada sunumlarını gerçekleştirecekler. Sevgili öğrencilerimiz için burası inanılmaz bir fırsat. Ufuklarını açacak bir alan oluşmuş vaziyette. İnşallah hakkıyla buradan istifade etme imkânları olacak. Bu vesileyle bu organizasyonda emeği ve katkısı olanlara teşekkür ederim.” dedi. 

8. THY Science Expo’nun Türkiye’nin en büyük bilim festivali olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bu yıl etkinliğimizi özellikle teknoloji üreten firmaların sahip oldukları teknolojiler sergiledikleri alanlarla oluşturduk. Hayret verici ilgi çeken teknolojik unsurlar tüm katılımcıların ama özellikle çocukların dikkatini çekerek onlarda merak uyandırma duygusunu sağlamış olacaklar. Çocuklarımıza bu nasıl oluyor ben de yapabilir miyim sorularını sorduğumuz anda hedefimize ulaşmış oluruz. Yeteneklerini keşfetmede mesleki eğitimlerini buna göre gerçekleştirmiş ve bu alanda eğitim almakta olan gençlerimize sanatlarını icra etmek üzere bir alan veriyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi. 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonda; Meslekler Yarışıyor, Mesleki ve Teknik Eğitim Tanıtım Günleri ve Ulusal Bilim Kampı Sergisi ile 3 ana etkinlikle yer alacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün toplam 268 öğretmen ve 480 öğrenciyle görev alacağı etkinliklerin tamamı “atölye çalışmaları” odaklı olarak gerçekleştirilecek. 02-05 Mayıs 2019 tarihleri arasında 4 gün boyunca sürecek olan organizasyona 15 okul kurumsal tanıtım standı ile yer alacak. Bu yıl 200 bine yakın ziyaretçi bekleniyor.

Sciense Expo Bilim Festivali kapsamında Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası da gerçekleştiriliyor. Öğretmen ve öğrencilere yönelik gerçekleştirilen turnuvada fuarın birinci günü yapılan ilkokullar arası müsabakalar yoğun ilgi gördü. Festival de Cumartesi günü “Aklınla 1000 Yaşa Öğretmenim…” sloganıyla gerçekleştirilecek öğretmenler arası turnuva ise bir ilk olacak.

02-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201903-05-201902-05-201903-05-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.