BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAKAN YILMAZ 18 OKULUN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ İÇİN BURSA’DA

BAKAN YILMAZ 18 OKULUN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ İÇİN BURSA’DA

Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, toplu okul açılışlarını yapmak üzere Bursa’ya geldi. 

Önce İnegöl’e uğrayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´a ziyarette, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve prtotokol eşlik etti. Beraberindeki heyet ile birlikte Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Külliyesinde incelemelerde bulunan Yılmaz, burada düzenlenen törene katıldı.

Törende konuşma yapan Bursa Valisi İzzettin Küçük, tekli eğitime geçiş sürecinde Bursa’nın çok ileri bir aşamada olduğunu, yapımı devam eden 91 okulun 16 sının sanayici ve işadamlarının katkısıyla yapıldığını belirtti.  Tekli eğitime geçişte 80 okula daha ihtiyaç olduğunu belirten Küçük hayırseverlere Bursa eğitimine yaptıkları desteklerden dolayı teşekkür etti.

Törene katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Külliyesini yaptıran Hayırsever İşadamı Mehmet Yıldız ve ailesine teşekkür ederek başladığı konuşmasında ara eleman ihtiyacını karşılamada büyük rol üstlenen meslek liselerinin önemine değindi. 26 bina ve 7 okullu külliyede eğitim öğretime başlandığında 1400 civarında öğrencinin olduğunu ve kompleksten daha fazla sayıda öğrencinin faydalanabilmesi için merkezde taşınabilecek durumda olan okullarında taşınmasıyla öğrenci sayısının 3320’ye ulaştığını belirten Yılmaz,  Bakanlık olarak külliye formatında içerisinde kütüphaneden pansiyona, spor salonundan yemekhaneye kadar birçok kompleksi içinde barındıran bir kampüs okul modelini yeni bir uygulama olarak başlattıklarını ifade etti. Bu nedenle İnegöl’deki külliyenin Türkiye’ye örnek olacak şekilde gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Göreve başladıktan sonra çıkarılan kanunla çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alındığını, çıraklık eğitimi alanlara iş yerlerini açmak üzere hibe verileceğini ve meslek lisesi mezunlarına teknisyenlik unvanı verilmesi gibi birçok uygulama başlattıklarını belirten Yılmaz, işletmelerde beceri eğitimi alan öğrencilere verilen staj ücretinin 253 TL sinin devlet katkısıyla ödendiğini, öğrencilere iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı sigorta yapıldığını belirtti.

Bursa’nın ilk tematik lisesi olma özelliği taşıyan Mobilya ve İç Mekan Tasarım Lisesi’ni de içinde barındıran külliyede okuyan öğrencilere ve organize sanayi bölgeleri içinde eğitim gören öğrencilere Bakanlık olarak Belediyeler, Esnaf ve Sanatkarlar Odası gibi kurum ve kuruluşların katkısıyla 4-6 bin TL arasında maddi destek verildiğini belirten Yılmaz, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş imkanlarının da hazır olduğunu belirtti.

15 firma adına protokol imzalayan İşadamı Mustafa Balcı’nın tematik eğitim veren İnegöl Hacı Sevim Yıldız Mobilya ve İç Mekan Tasarım Mesleki ve Teknik Eğitim Lisesi öğrencilerine burs çeklerini vermesiyle devam eden tören, İnegöllü Hayırsever İşadamı Abdullah Ezim’in yaptıracağı 24 derslikli okulun protokol imzasının ardından sona erdi. 

İnegöl’deki törenin ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve beraberindeki heyet, yapımı tamamlanan 18 eğitim kurumunun toplu açılış törenini yapmak üzere Elmasbahçeler Salih Şeremet Ortaokulu’na geçti. 5 tanesinin Hayırseverler tarafından yaptırıldığı okullara katkılarından dolayı Bursalı Hayırseverlere  plaket takdim eden Bakan Yılmaz, daha sonra Elmasbahçeler Salih Şeremet Ortaokulu’nda incelemelerde bulundu.

04-01-201804-01-201804-01-201804-01-201804-01-201804-01-201804-01-201804-01-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.