BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİLİM ŞENLİĞİ BAŞLADI, HEDEF: DÜNYA REKORU

BİLİM ŞENLİĞİ BAŞLADI,  HEDEF: DÜNYA REKORU

Türk Hava Yolları 6. Bursa Bilim Şenliği’nin açılışı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BEBKA Genel Sekreteri ve Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ’nın katıldığı törenle TÜYAP Fuar alanında yapıldı.

 

3500 kişinin aynı anda yapacağı bilimsel atölye çalışmaları ile ’dünya rekoru’ kırmaya hazırlanan şenlik, 2 bin 900 kişiyle Avusturalya’ya ait olan rekoru ülkeye kazandırmayı hedefliyor. “Enerji Verimliliği“ teması ile gerçekleştirilen şenlikte 102 bin lira ödüllü yarışmaya 1100 başvuru yapıldı. Finale kalan 50 proje şenliğin son gününe kadar fuar alanında beğeniye sunulacak.


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 4-7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek şenlikte bu yıl 100 binin üzerinde atölye çalışması gerçekleştirmeyi ve bu konuda dünya rekoru kırmayı hedeflediklerini söyledi. Konuyla ilgili olarak Guinness’e yaptıkları başvurunun kabul edildiğini dile getiren Altepe, şenliğin bu yılki ana temasının ‘Enerji Verimliliği’ olduğunu ve konunun Türkiye’nin geleceği açısından önemine değindi. Altepe: “Türkiye olarak enerjide ne kadar yol alırsak, o kadar gelişme göstereceğiz. Özellikle yenilenebilir enerji konusunda en iyi örnekleri ortaya koymalıyız. Bu alanda en iyi olan, dünyanın en iyisi olacak. Önümüzdeki 10 yılda her alanda söz sahibi olacak. Onun için bu konuya özel önem vermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Uluslararası çapta Bursa’mıza vizyon katacak en büyük destekleyici grup olarak yer almaktan dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. Bu şenliklere hem Anadolu hem de meslek liselerimiz büyük bir katılım sağlamışlardır. Bu Bilim Şenliği Platformu, öğrencilerimizin kendilerini gerçekleştirebilme, icat etme güçlerini ortaya çıkarma ve sosyal sorumluluk alabilme gibi şahsiyetlerini oluşturan birçok hususta kazanımlar elde etmelerini sağlamaktadır.” diye konuştu. Bilim Şenliğinin eğitimcilere de büyük bir imkan sunduğunu söyleyen Sarıkaya, “Özellikle bilimsel alandaki gelişmeler öğrenme biçimlerini değiştirmekte olduğundan bizleri de yenilik yapmaya yöneltmektedir. Bu organizasyon bizlere, öğrencilerin birden fazla beceri kazanmalarının gerektiğini apaçık bir şekilde gösteriyor. Bu yüzden teknolojik gelişmelerin peşinden koşmak yerine bu tür organizasyonlara yönelmek gerekiyor.” şeklinde konuştu ve başta Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılara plaket takdim eden Recep Altepe, Veli Sarıkaya ve protokol üyeleri ile birlikte şenlik kapsamında farklı okul ve birimlerce kurulan bilim çadırlarını ziyaret etti.

 

05-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-2017

 

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.