BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BÜLENT ÇİFTÇİ, YENİLENEN MÜFREDAT TANITIM SEMİNERİ İÇİN BURSA’YA GELDİ

BÜLENT ÇİFTÇİ, YENİLENEN MÜFREDAT TANITIM SEMİNERİ İÇİN BURSA’YA GELDİ

Yenilenen öğretim programları tanıtım semineri için Nilüfer Belediyesi Barış Anadolu Lisesinde bir program düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi’nin katıldığı programda İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, 17 İlçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile yeni müfredatların tanıtılmasında görevlendirilen formatör öğretmenler de hazır bulundu.

Çalışma programının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, "Yenilenen müfredatların başarıya ulaşabilmesi tamamıyla alanda görev yapan öğretmenlere düşüyor. Öğretmenlerimizin yenilenen müfredatlar hususunda hazır bulunmalarını zihnen ve kalben maksimumum seviyeye çıkarmak için biz yöneticiler çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Formatör öğretmenlerimiz de bunun için çalışacaklardır. Yeni müfredata öncelikle öğretmenlerimizin hazır olmaları, okul müdürlerimizin ve alan zümrelerimizin müfredata ve içeriğe sahip çıkmaları gerekiyor, başarıya ulaşmamızı kolaylaştıracak en temel etken bu olduğunu düşünüyorum.

Müfredata branş öğretmenlerimiz ve zümrelerimiz sahip çıkarsa yeni müfredatın aksayan yönlerini veya eksiklerini daha çabuk görme fırsatı elde edilmiş olacaktır. Böylece Bakanlığımıza bunları hızlı bir şekilde sunacak ve müfredatın daha da başarılı olmasına katkı sağlayacağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi de konuşmasında şunları kaydetti:

176 sınıfı kapsayan 51 dersin müfredatı yenilenmiştir. Oldukça geniş bir katılımla ve demokratik bir anlayışla yenilenen müfredatta ahenkli bir bütünlük sağlanmıştır. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 1. 5. ve 9.sınıflarda uygulanmaya başlanacak müfredatlarla ilgili hazırlıklar kapsamında ilgili Genel Müdürlükler tarafından İl Formatörlerinin eğitimi tamamlanmıştır. Ayrıca yenilenen müfredatlara uygun olarak uygulanacak eğitim araçları da hazırlanmış ve EBA ‘da yayınlanmıştır.

Müfredat yenileme çalışmalarında bilimsel araştırmalar etkili oldu

Müfredat yenileme çalışmalarında ülkemizin Kalkınma Planları, Hükümet Eylem Planları, Uluslar arası ölçekte gerçekleştirilen sınavların sonuçları (PİSA,TİMMS),farklı ulusal ve uluslar arası kuruluşların raporları ve gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar etkili olmuştur.

1.5 yıl süren yoğun ve kapsamlı bir çalışma sonucunda taslak müfredatlar TTKB´ce askıya çıkarılmış, bir aya yakın süre ile her kesime inceleme ve görüş bildirme amacıyla açık tutulmuştur. Bu süre zarfında 184.194 görüş bildirilmiştir.

Bu askı süresinde her kesimden kişiler, kurum ve kuruluşlar görüş ve önerilerini iletmiştir. TTKB bünyesindeki komisyonlar bu görüş ve önerileri dikkate alarak çeşitli düzenlemeler yapmış ve Talim Terbiye kurulunda onaylanan taslak müfredatlar Milli Eğitim Bakanımıza arz edilmiş ve sonrasında onay almıştır.

Yenilenen Müfredatlar ilk olarak 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 1. 5. ve 9.sınıflarda uygulamaya konacaktır. Ocak 2018’e kadar programlarla ilgili sahadaki uygulamamız üzerinden izleme ve değerlendirme çalışmaları yapılacaktır.

Eylül ayından itibaren okullarımızın açılmasıyla birlikte, bütün öğretmenlerimiz ve velilerimize programların ayrıntılı olarak tanıtılacağı toplantılar düzenlenecektir. Bununla ilgili olarak 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren başlayan uzun soluklu çalışmalarla yenilenen müfredatlar, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı boyunca yapılacak hazırlıklarla 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında tüm sınıf düzeylerinde ve tüm derslerde uygulamaya konulacaktır.

Böylelikle eğitim-öğretim sürecimize istikrarlı ve çok daha güçlü olarak, yeni ve yenilikçi bir şekilde devam edilecektir.

18 Eylül 2017 tarihi itibariyle başlayacak 2017-2018 eğitim ve Öğretim yılı öncesinde yapılacak saha çalışmalarında İl ve ilçelerde bulunan MEB yöneticilerine, Okul müdürlerimize, Formatör arkadaşlarımıza en önemlisi de sınıflarda bu programları uygulayacak öğretmen arkadaşlarımıza büyük görev düşmektedir. Yeni müfredat programlarının en iyi şekilde uygulanması Bakanlık olarak hedefimizdir. Bizlerde bakanlık olarak bu çalışmaları yakınen takip ediyoruz ve yıl boyunca da takip edeceğiz. 

Bu vesile ile yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olması temennisiyle, hepinize emekleriniz için şimdiden teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

05-09-201705-09-201705-09-201705-09-2017

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.