BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA BİLİM ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

BURSA BİLİM ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

Türk Hava Yolları’nın sponsorluğunda Bursa Büyükşehir Belediyesi, BEBKA’nın katkıları ile düzenlenen ve Müdürlüğümüzün de destek veren kurumlar arasında yer aldığı Türk Hava Yolları 6. Bursa Bilim Şenliği’nin tanıtım toplantısı, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ve Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ile destek veren kurum yöneticilerinin katılımıyla yapıldı.

4-5-6-7 Mayıs tarihlerinde Tüyap fuar alanında yapılacak olan Bursa Bilim Şenliği, bu yıl 3 bin 500 kişinin aynı anda yapacağı bilimsel atölye çalışmaları ile şu an 2 bin 900 kişiyle Avusturalya’ya ait olan ‘Dünya Rekorunu’  Türkiye’ye kazandırmayı hedefliyor.

Bilim Şenliği’nin basın toplantısında konuşan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, uluslararası bir etkinlik olmamasına rağmen bu yıl da yurt dışından büyük bir ilgi olduğunu Çin, Fransa, Hollanda, Moldova, İngiltere, Kanada, İtalya ve Polonya’dan gelecek ekiplerin atölye çalışmalarına katılacağını söyledi. Şenlik kapsamında düzenlenen ödüllü proje yarışması hakkında da bilgi veren Bakan, geçen yıl kategori sınırlaması olmayan yarışmaya 1366 proje başvurusunun yapıldığını, bu yıl ise kapsamı dar tutup sadece ‘enerji verimliliği’ alanında yarışma düzenlemelerine rağmen 1120 başvuru yapıldığını, bunun da ülke çapında yeni bir rekor olduğuna dikkat çekti. Şenlik kapsamında farklı okullarda öğrenim gören 6 bin öğrencinin katılımıyla dev bir mangala turnuvası da düzenlenecek. 

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya; özellikle meslek liselerindeki öğrencilerin derslerde yaptıkları projeleri şenlikteki atölye çalışmalarında sergileme imkanı bulduklarını belirterek, aynı zamanda öğrencilerin okul dışında bir sosyal etkinlikte yer almasının da özgüven gelişimi açısından önemli olduğunu söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl Bursa’ya yeni bir Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) daha kazandırdığını vurgulayan Sarıkaya bu merkezlerle ilkokul çağındaki çocukların farklı yeteneklerinin tespit edildiği belirtti. Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin özellikle Bilsem okulları için güzel bir uygulama atölyesi olacağını söyleyen Sarıkaya, bu kadar sayıda atölye ve laboratuvarı kurma imkanına sahip olmadığımız için bizlere bu konuda destek olan Büyükşehir Belediyemiz’e bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

03-05-201703-05-2017

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.