BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİYLE "YEŞİL KARNE PROTOKOLÜ" İMZALANDI

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİYLE "YEŞİL KARNE PROTOKOLÜ" İMZALANDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında "Yeşil Karne Protokolü" imzalandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş´ın attığı imza ile başta evlerde olmak üzere çocukların bulunduğu her ortamda enerjinin çocuklar tarafından verimli kullanılması hedefleniyor. 

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı ilkokul 3. ve 4. sınıflar (yaklaşık 400 okul) enerji verimliliği ile çevre bilinci alanlarında yıl boyunca çeşitli eğitimlere tabi tutulacak. Sıfır atık projesini alacak eğitimler Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün ilgili personeli tarafından verilecek.

Yeşil karne projesinin hedefinin okullarda enerji verimliliği ile çevre korumaya yönelik tedbirlerin alınması ve öğrencilerde çevre şuurunun oluşturulması olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bu doğrultuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilgili birimleriyle irtibata geçilerek, okullar üzerinde öğrencilerle alakalı birebir çalışmalar yapılacak. Maksat, atık önleme, azaltma ve geri kazanım, enerji verimliliğiyle oluşacak fırsatlar konusunda bilinç oluşturmak. İnanıyorum ki ciddi kazanımları bu proje vesilesiyle sağlamış olacağız. Bu projeden şehir olarak da ülke olarak da istifade edeceğiz” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise Büyükşehir Belediyesi´nin milli eğitime sağladığı destekler nedeniyle Aktaş´a teşekkür etti. Yapılan protokolün sadece bugünü değil 2071 hedeflerini beslediğini kaydeden Dülger, "Bizi 2071´e taşıyacak gençlerimizin her alanda olduğu gibi israf noktasında da çevre duyarlılığı noktasında da eğitilmesi gerekiyordu. Büyükşehir Belediyesi, pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da proje ortağımız oldu. Sürecin sonunda başarılı okullarımız Yeşil Karne alacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında başlatılan  "Yeşil Karne Projesiyle"   2018-2019 eğitim öğretim döneminde I.kademe devlet okullarında Yeşil karne, Sıfır Atık Uygulama Rehberi, Sıfır Atık Uygulama Planı kriterlerine göre “atık yönetimi”, “su ve atık su yönetimi”, “enerji verimliliği” başlıkları altında somut örnekler EVep16 (Enerji Verimliliği Portalı) altyapısı kullanılarak enerji verimliliği ve çevre bilincinin geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürütülecek.  Çocuklarımızın enerji kullanımı  ve tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi,  çevre konularına ilişkin duyarlılıklarının geliştirilmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlanması  hedefleniyor. 

Yapılan protokolle başarılı olan okullar mayıs ayı içerisinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nde mevcut EVeP16 Enerji Verimliliği Portalı üzerinden belirlenecek. Haziran ayında da Yeşil Karne alan okullara çeşitli ödüller verilecek.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.