BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA İL MEM KIZILAY ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

BURSA İL MEM KIZILAY ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

Kan bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kızılay arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol imza törenine İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Kızılay Güney Marmara Kan Bölge Müdürü Dr. Nihat Çakır ve Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan katıldı.

Kızılay’ın çalışmalarının son derece kıymetli olduğunu vurgulayan Sabahattin Dülger, Türk Kızılay’ının ulusal ve uluslararası alanda her türlü koşulda insanlara yardım elini uzatan, ülkemizin en köklü ve güçlü yardım kuruluşu olduğunu belirtti.

Türk Kızılay’ının önemli bir misyon üstlendiğini de söyleyen Dülger, “Bugüne kadar yüz binlerce aileye yardım ulaştıran Kızılay, milletimizin yardımlaşma ve dayanışma gücünü harekete geçirerek, insani değerlerin güçlenmesine, toplumlar arasında barış ve dostluk köprülerinin kurulmasına önemli katkı sağlamaktadır. Bir insanı kurtaran bütün dünyayı kurtarır. İmzalanan bu protokolle öğrencilerimizde kan bağışı, insan hayatına verilen değer, paylaşma ve yardımlaşma konularında farkındalık sağlanmasını hedefliyoruz.” dedi. 

Kızılay´ın kar amacı gütmeyen ve kamu yararına çalışan gönüllü sosyal hizmet kuruluşu olduğunu ifade eden Dr. Nihat Çakır, “Kanın tek kaynağı insan. Bu hayati sıvının başka bir muadili yok. Bu yüzden kan bağışlamak, hayat kurtarmakla eş değer. Hiç tanımadığınız insanlara kan bağışlayarak derman olabilir, hatta kan bağışlayarak kendi sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Kan, bir bireye verilebilecek en değerli hediyedir.” dedi.

Gönüllü kan bağışını artırmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Dr. Nihat Çakır, “Bu projede okullarımızla el ele vererek gönüllü kan bağışı konusunda öğrencilerimizi bilinçlendirmek istiyoruz. Okul çağındaki çocuklarımızda farkındalık oluşturmak ve küçük yaşlardan başlayarak gönüllü kan bağışı konusunda duyarlı olmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan ise “Sürekli ihtiyaç olan kan bağışı konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz protokolün şehrimiz için güzel bir çalışma olacağına inanıyoruz. Milli Eğitim camiasına katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Eminim ki bu çalışmayla Bursa’nın kan ihtiyacı konusunda ciddi mesafe kaydedilecektir.” dedi. 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kızılay arasında işbirliği protokol ile kan bağışı konusunda toplumun bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması amaçlanıyor. Proje ile ayrıca kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunun hatırlatılması, kan bağışı sayesinde insanların hayata döndüğü vurgulanarak öğrencilerin yardımlaşma ve dayanışma melekelerini geliştirmek hedefleniyor.

19-12-201819-12-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.