BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ARAMA KURTARMA EKİBİ KURULDU

BURSA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ARAMA KURTARMA EKİBİ KURULDU

24 kişiden oluşan Milli Eğitim Müdürlüğü Arama Kurtarma Ekibi, Bursa'daki okullarda yaşanacak olası acil durumlarda arama, koruma, kurtarma ve tahliye faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere Afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) tarafından birlikte düzenlenen eğitimleri başarı ile tamamladı. Arama Kurtarma Ekibi üyeleri sertifikalarını İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yalçın Mumcu ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bekir Aldemir'in elinden aldı. 

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ile Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından imzalanarak hayata geçirilen  "Afet ve Acil Durum Eğitimi Hizmetlerine İlişkin İş Birliği Protokolü" ile Üyelerinin tamamını Bursa il genelinde görevli  gönüllü öğretmenlerin oluşturduğu ekip eğitimlerini tamamlayarak göreve başladı.  

Bir hafta boyunca süren eğitimlerle Milli Eğitim Müdürlüğü Arama Kurtarma Ekibi gönüllülerine, enkaz üzerinde arama, güvenlik önemleri alma, sesli ve görüntülü arama kurtarma, tahliye, koruma vb. konularda bilgiler ve uygulamalı eğitimler verildi. Bu eğitim programında binadan iple inen, dağda arama yapan, enkazda arama kurtarma eğitimi alan öğretmenler, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddeler ile arama kurtarma malzemeleri hakkında da bilgi aldı. 

Törende konuşan Sabahattin Dülger: "Toplumumuzun ve insanımızın faydasını öncelik aldığımız bir çalışmayı gerçekleştirdik. 2018 yılında İçişleri Bakanlığımızla Milli Eğitim Bakanlığımızın yapmış olduğu protokolle bu eğitimleri gerçekleştiriyoruz. 24 tane öğretmen arkadaşım bu eğitimleri aldı. Beni çok memnun ettiler. Afet yaşamayalım, kimse yaşamasın ama bizler istenmeyene hazırlıklı olmak zorundayız. Geçtiğimiz hafta yaşanan İstanbul Depremi sonrasında bir engelli evladımızı 2 arkadaşı öğretmenleri nezaretinde dışarıya çıkardı hepimiz o görüntüleri izledik. Öğretmenlerimizin sınıfların tahliyesini nasıl gerçekleştirdiklerini, bu eğitimlerin faydalarını gördük. Eğitim alan arkadaşlarımızı teşekkür ediyor yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimizi tekrar tebrik ediyorum." dedi.

Okullarda yaşanacak olası acil durumlarda arama, koruma, kurtarma ve tahliye faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere kurulan ekipte yer alan gönüllü öğretmenleri kutlayan Bekir Aldemir, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.  İş Sağlığı ve Güvenliği konulu resim ve slogan yarışmasında dereceye giren öğrencileri tebrik eden Aldemir, yarışmaya katılan tüm öğrencileri kutladı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi Koordinatörü Sezai Kuruşçu, "İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi bünyesinde oluşturulan arama ve kurtarma ekibi okullarda yaşanabilecek muhtemel bir deprem veya afet durumunda ilk müdahaleyi yapmak üzere eğitildi. Öğretmenler ihtiyaç halinde AFAD ekiplerine de yardım edecekler." şeklinde konuştu.  

Konuşmaların ardından eğitimleri başarıyla tamamlayan Arama Kurtarma Ekibi üyeleri sertifikalarını İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yalçın Mumcu'nun elinden aldı. Törende ayrıca İş Sağlığı ve Güvenliği konulu resim ve slogan yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi.

07-10-201907-10-201907-10-201907-10-201907-10-201907-10-201907-10-201907-10-201907-10-201907-10-201907-10-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.