BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA MİLLİ EĞİTİM’DEN BİR İLK DAHA

Her alanda birbirinden farklı ve özgün uygulamalara imza atan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitim kamuoyunun merakla beklediği Ortaöğretim kurumları arası ortak sınav uygulamasını başarıyla gerçekleştirdi.
BURSA MİLLİ EĞİTİM’DEN BİR İLK DAHA

Her alanda birbirinden farklı ve özgün uygulamalara imza atan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitim kamuoyunun merakla beklediği Ortaöğretim kurumları arası ortak sınav uygulamasını başarıyla gerçekleştirdi.

Bursa’da bulunan Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler, Spor ve Güzel Sanatlar Liselerinde 68 okulda yaklaşık 23 bin 500 öğrenci, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce koordine edilen ortak yazılı sınavlarda ter döktü. 9. sınıflarda Matematik ve Tarih; 10. sınıflarda Kimya ve Türk Edebiyatı derslerinden sınava giren öğrenciler, ülke çapında ilk defa yapılan ortak sınav uygulamasının heyecanını yaşadılar.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, gerek Milli Eğitim Bakanlığımızın, gerekse ÖSYM’nin ileriki yıllarda üniversite sınavlarının da tıpkı TEOG benzeri bir sistemle yapılabilmesine ilişkin çalışmalarda bulunduğunu ve bunun kamuoyunca yakından takip edildiğini hatırlatarak, kendilerinin yaptıkları bu uygulamayla öğrencilerimizi şimdiden bu türden ölçme ve değerlendirmeye hazırlamayı hedef edindiklerini bildirdi. Veli Sarıkaya, yapılan bu sınavla aynı zamanda sınıf, okul, ilçe ve il çapında objektif değerlendirme imkanının doğmuş olacağını sözlerine ekledi.

Bu yıl başlangıç olarak sadece akademik liselerde belli sayıda derslerden yapılan sınavı, önümüzdeki eğitim öğretim yılında, tüm resmi ve özel liselerimizin 9. 10 ve 11. sınıflarında, ÖSS sınavlarında soru çıkan on dersin tamamında uygulamayı planladıklarını belirten Sarıkaya, yapılan bu uygulamanın daha şimdiden ülke çapında ses getirdiğini belirtti.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Uygar Umut’un koordinesinde yapılan sınavın tüm sorularının mesleğinde uzman ve deneyimli öğretmenlerce telif edilerek hazırlandığını, soruların gerek hazırlanması gerekse basılmasının tamamen ÖSYM sınav hazırlama ve basma kriterlerine göre yapıldığını sözlerine ekleyen Sarıkaya, cevap anahtarlarının aynı gün saat 17:00’den sonra Milli Eğitim Müdürlüğü web sitesinden ilan edileceğini, ayrıca sınav sonuç karnelerinin 5 gün içinde öğrencilerimize ve okullarımıza ulaştırılacağını belirtti.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.