BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA TİCARET BORSASI İLE MESLEKİ EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

BURSA TİCARET BORSASI İLE MESLEKİ EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Ticaret Borsası Başkanlığı arasında Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği, Gıda, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı, Laboratuvar Hizmetleri ve Tarım sektörü alanlarında ihtiyaç duyulan nitelikli işgücü yetiştirmek amacıyla bir iş birliği protokolü imzalandı. 

Heykel Valilik binasında imzalanan protokole ev sahipliği yapan Bursa Valisi Yakup Canbolat, “Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Ticaret Borsamız arasında düzenlenecek protokol Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizde teşvik anlamında bir uygulama olacak. Ticaret Borsamızın okullarımıza sağlayacağı maddi manevi birçok katkı olacak. Bunların içinde atölye ve laboratuvarların yeni teknolojilerle donatılması, öğrencilere başarı bursu verilmesi, teknik gezi ve izleme ziyaretlerinin düzenlenmesi gibi çeşitli destekler yer alıyor. Meslek liselerimizin kalitelerinin artırılması ve çocuklarımızın hayata iyi bir şekilde hazırlanması aynı zamanda istihdama katılımlarının sağlanmasını amaçlıyoruz. Ülkemizin kalkınması, ekonomimizin büyümesi ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ancak nitelikli elemanla olabilmektedir. Sunmuş oldukları katkıdan dolayı Ticaret Borsamıza şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu. 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise, “ Öncelikle eğitim camiamızın her zaman yanında yer alarak bizlere destek olan Bursa Ticaret Borsamıza teşekkürlerimi sunuyorum. İmzaladığımız protokolle hem gençlerimizi geleceğe hazırlamak hem de nitelikli eleman yetiştirme noktasında çalışmalarımız olacak. Hangi alanlarda nelere dokunmamız gerekiyor bunun için bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Planlı ve sistemli bir şekilde çalışmalarımızı devam ettirmeyi hedefliyoruz. Hem Sayın Valimize hem de Ticaret Borsamıza çok teşekkür ediyorum” dedi. 

İyi bir eğitim kaynağından geçmiş nesille ancak daha iyi bir toplum olunacağına vurgu yapan Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, “ Sektörün Tarım Meslek Liselerinden beklentileri nelerdir? Öğrencilerin, sektörün beklentisi doğrultusunda yetkinlik kazanabilmesi için okul-özel sektör işbirliği modeli nasıl olmalı? Tarım Meslek Liselerinin sektördeki karşılığı nedir? Tarım Meslek Lisesi mezunlarının istihdamının önündeki engellerler nelerdir? gibi soruların cevaplarını, yakın bir tarihte yüzde 70 özel sektör, yüzde 30 kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılacağı bir çalıştayla tespit edeceğiz ve sonuçları Tarım Meslek Liselerinin günümüz iş dünyası ile entegrasyonunu güçlendirmek için yol haritamız olacak. İlimizde bulunan Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi başta olmak üzere, tarım liselerinin yeniden etkinliğini arttırmak, fiziki alt yapılarını güçlendirmek, eğitim modelinin modernize edilerek, kamu-özel sektör iş birliği ile uygulama ağırlıklı bir modele dönüştürmek hedefimizdir”  dedi. 

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde yer alan Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği, Gıda, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı, Laboratuvar Hizmetleri ve Tarım sektörü alanlarında ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünü sağlamak ve mesleki ve teknik eğitime yönelik farkındalık faaliyetlerini artırmak üzere mesleklere yönelik çalıştay, panel, araştırma ve incelemeler yapılacak. 

Protokolün imzalanmasının ardından Hamidiye Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Vali Canbolat ve Başkan Matlı’ya, eğitime ve geleceğe yaptıkları yatırımlardan dolayı teşekkür edip, çiçek takdim ederek günün anısına fotoğraf çektirdiler.

 

21-02-201921-02-201921-02-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.