BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA’DA YAŞAYAN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ BASIN DUYURUSU

      EĞİTİMDE KAYBEDİLECEK TEK KİŞİ YOKTUR     Mücbir nedenlerden dolayı Türkiye’ye dış ülkelerden gelen ve Türkiye vatandaşı olmayan öğrencilere Müdürlüğümüze başvurmaları durumunda denklik belgesi verilip okullarımızda eğitim öğretim görmeleri için gerekli tedbirler alınmaktadır. Özellikle Suriyeli öğrencilerin çoğunlukta olduğu yabancı uyruklu öğrenciler bu imkândan yararlanmaktadır.  
BURSA’DA YAŞAYAN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ BASIN DUYURUSU

 

Mücbir nedenlerden dolayı Türkiye’ye dış ülkelerden gelen ve Türkiye vatandaşı olmayan öğrencilere Müdürlüğümüze başvurmaları durumunda denklik belgesi verilip okullarımızda eğitim öğretim görmeleri için gerekli tedbirler alınmaktadır. Özellikle Suriyeli öğrencilerin çoğunlukta olduğu yabancı uyruklu öğrenciler bu imkândan yararlanmaktadır.

Bursa’da hali hazırda 6000 civarında yabancı uyruklu öğrenci eğitim görmektedir.

Bir sivil toplum kuruluşunun “Iraklı Türkmen Çocuklarının eğitim öğretim alamadığı” ile ilgili basın açıklamasında belirttiği üzere, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Suriyelilere verilen bu eğitim öğretim imkânının Iraklı Türkmen çocuklarına verilmediği bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır. Geçici kimlik numarası ve Türkiye’de oturma izin belgesi bulunan ve bize başvuran tüm yabancı uyruklu öğrenciler eğitim öğretim imkânından yararlanabilmektedir.

Iraklı Türkmenlerle ilgili olarak,  bu kişilerin geçici koruma kapsamından çıkarıldığı, ikamet izni sürecinin devam ettiği, bu resmi prosedürün tamamlanması sonrasında, ikamet izni ve geçici kimlik numarası verileceği bilgileri ilgili kurumlarca ifade edilmiştir. Yukarıda belirtildiği üzere, ikamet izni ve geçici kimlik numarası verilen yabancı uyruklu kişiler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne söz konusu belgelerle başvurmaları halinde kendilerine mevzuat doğrultusunda denklik işlemi yapılıp okullarımızla ilişkilendirilmeleri sağlanacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.