BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA’DA 19 MAYIS KUTLAMALARI

BURSA’DA 19 MAYIS KUTLAMALARI

Bursa’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Heykel Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başladı. 

Bursa Kız Anadolu Lisesi’nin Bando Takımı eşliğinde öğrenci ve sporcuların katılımıyla Tophane Saltanat Kapısından başlayan “Gençlik Yürüyüşü” Heykel Atatürk Anıtında tamamlandı. 

Heykel’de düzenlenen törene Bursa Valisi İzzettin Küçük ile çok sayıda bürokrat, öğrenci ve vatandaş katıldı. 

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan törende Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesi işitme engelli öğrencileri İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okudu. 

Halkın da ilgi gösterdiği törende, Karagöz Halk Dansları Topluluğunun sergiledikleri gösterilerin ardından Bursa Anadolu Erkek Lisesi öğrencisi Asil Enes Öner 19 Mayıs adlı şiiri okudu. 

Bursa Anadolu Kız Lisesi öğrencilerinin bando takımı gösterileri ilgi görürken, wus-hu, eskrim ve güreş gösterileri törene katılanlara seyri oldukça keyifli anlar yaşattı.  

Kent Müzesi önünde gerçekleştirilen tören programı sonrasında konuşan Vali İzzettin Küçük; "19 Mayıs Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığa giden yolunun başlangıç noktası, güneşin Anadolu üzerine doğduğu gündür. Mustafa Kemal Atatürk´ün "Ya İstiklal, Ya Ölüm" diyerek Samsun´a çıktığı ve Anadolu´da kurtuluş mücadelesini başlattığı bir gün. Oradan başlayarak artık Türk kurtuluş savaşı gerçek mahiyetine bürünmüştür. Biliyorsunuz Erzurum, Sivas kongreleri peyderpey Amasya tamimi, hepsi 19 Mayıs’la başlayan bir sürecin sonunda önce Meclisimiz açılmış, daha sonrada Cumhuriyetimiz ilan edilmiştir. Mücadelenin başlangıcı olarak 19 Mayıs’ı biz coşkuyla, sevinçle kutluyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle ve minnetle anıyoruz. Onun çok değerli arkadaşlarını, mücadele arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. Her yıl aynı heyecanla, aynı gururla bayramımızı kutluyoruz. Bu ülkede özgür, hür olarak ve bayrağımızın gök kubbede dalgalanması o günde başlayan mücadele ile olmuştur. 19 Mayıs bizim için çok önemli bir gürdür, değerli bir gündür, ilelebet kutlamayı diliyorum. Ben hem gençlerimizin bayramlarını kutluyorum, hem de istiklal mücadelesini veren başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını rahmetle minnetle şükranla anıyorum." ifadelerini kullandı.

Törenin sonunda Vali İzzettin Küçük, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü´nün başarılı sporcularına madalya verdi.

21-05-201821-05-201821-05-201821-05-201821-05-201821-05-201821-05-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.