BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA’DA 23 NİSAN COŞKUYLA KUTLANDI

BURSA’DA 23 NİSAN COŞKUYLA KUTLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Bursa’da da büyük bir coşkuyla kutlandı. 

Heykel´de Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’in anıta çelenk bırakmasıyla devam etti. 

Sonrasında Merinos Parkı etkinlik alanında Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlk ve Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı programla devam eden törene Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Bursa Milletvekili Osman Mesten, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. 

Dülger: “Bugün, İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk ve aziz milletimizin, hürriyet ve İstiklalin ancak milletin iradesiyle kazanılabileceğini tüm dünyaya ilan ettikleri, "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" ilkesini tarihe yazdıkları onurlu ve anlamlı bir günün 98.yıldönümündeyiz. Bugün ayrıca, millet egemenliğinin resmi olarak hayata geçtiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve bu egemenliği ilelebet koruyacak olan çocuklarımıza olan güven ve sevgimizi göstermek adına bir bayram olarak hediye edildiği tarihi bir gündür. Maarif camiası olarak bizler, sorumluluğumuzun bilincinde olarak çocuklarımızı millî ve manevi değerlerine bağlı, yaşadığı çağa yön verecek bilgi ve beceriye sahip, Gazi Mustafa Kemal in ifadesiyle fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyor ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İnsanlığı kurtaracak olan yegâne duygunun çocuksu bir ruhla barıştan geçtiğini, bir bayram havasında tüm dünyaya yansıttığımız bu anlamlı günde gururumuza gurur katan bir başka önemli hadise de bu yıl kadim medeniyet şehri Bursa´mızın ev sahipliğinde 40 ülkeden yaklaşık 700’e yakın çocuğun misafir edildiği Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği´nin gerçekleştiriliyor olmasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ülkemizin egemenliği ve bağımsızlığı için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle ve gazilerimizi şükranla anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu öğrencilerinin “Yarınlar Biziz” adlı gösterileriyle devam eden programda öğrenci Yusuf Beler “Bayrak” adlı şiiri okudu. 

Bursalıların da yoğun bir katılım gösterdiği program okul öğrencilerinin “Kardeşlik Çemberi, Ferhat ile Şirin Efsanesi ve Anadolum” gösterileri ile devam etti. 

“Bursa Yöresi” adlı folklor gösterisinin büyük bir beğeni ve coşkuyla izlendiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ‘Kardeşlik Şarkısı’nın söylenmesi ve çocukların ellerindeki balonları gökyüzüne bırakmasının ardından sona erdi.

  24-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.