BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA’DA “CUMHURİYET BAYRAMI” COŞKUYLA KUTLANDI

BURSA’DA “CUMHURİYET BAYRAMI” COŞKUYLA KUTLANDI

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yaş günü tüm yurtta olduğu gibi Bursa’da da coşkuyla kutlandı.  

Heykel Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başlayan kutlamalar Atatürk Caddesinde düzenlenen program, Vali İzzettin Küçük´ün halkı selamlaması ve törene katılanların Cumhuriyet Bayramı´nı kutlaması ile devam etti.  

Törende konuşma yapan Vali İzzettin Küçük: “ Cumhuriyet bizde sadece bir rejim değişikliğinin adı değildir. Aynı zamanda yeni bir devletin kurucusunun müjdecisidir. Onun için Cumhuriyet bayramı bizim en büyük bayramımızdır. Binlerce yıllık tarihimizde uçurumun kenarına, yıkılmanın eşiğine gelmişken, Türk milletinin tarihte tekrardan yerini aldığı gündür Cumhuriyet… Size kısa bir örnekle o günkü koşullardan bahsetmek istiyorum. Bitip kümenmiş bir millet. Fakirlik, cehalet, sefalet kol gezmekte. Üstüne birde 1. Dünya savaşında gelen mağlubiyet. O zamanın bütün büyük devletleri ülkemizi işgal etti. Amerikan himayesine mi girelim! Yoksa İngiliz mandasına mı girelim? Tartışmaları arasında tek bir adam Mustafa Kemal Atatürk bu iş bitmedi ve ben bitti demeden bitmeyecek dedi ve mücadeleyi yeniden başlattı. İşte o günlerde inşa edilen bizim Cumhuriyetimiz, halkı bütün renkleriyle kucaklayan bir zihniyet üzerine inşa edilmiştir. Bu tarifin en güzel şeklini ´Milli egemenlik esasına dayanan halk hükümeti Cumhuriyettir.’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk yapmıştır. Bu, demokratik bir ülke olarak varlığını ve güvencesini sürdürmesinin en önemli güvencesidir. İşte bu yüzden Cumhuriyetimizin gelişmesi ve ileriye gitmesi için daha çok çalışacak ve gelecek kuşaklara gurur duyacakları güçlü bir ülke bırakacağız. Biz bu toprakların çocuklarıyız ve birbirimize karşı sorumluyuz. Cumhuriyet sadece insanların birbirlerine karşı eşit olması ve hukuk önünde aynı muameleyi görmesi değildir. Cumhuriyet o topraklarda yaşayan insanların birbirlerine karşı sorumluluk hissetmesidir. Ben yeniden yüce Türk milletine nice 95 yıllar diliyorum ” dedi.   

Tofaş Fen Lisesi öğrencilerinden Muhammer Fahri Ünlü ve Mustafa Utku Gürbüz’ün  okuduğu şiirler, halk dansları ve kılıç kalkan ekibinin gösterisiyle renklenen program tören geçişi ile sona erdi. Resmi geçit törenini takiben Cumhuriyet yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşe katılan vatandaşlar, Atatürk Anıtı önünden başlayarak İnönü Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’nden Zafer Meydanı’na kadar Türk Bayrakları eşliğinde yürüyerek Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusunu doyasıya yaşadı.

 

30-10-201830-10-201830-10-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.