BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA´DA İLK DERS ZİLİ ÇALDI

BURSA´DA İLK DERS ZİLİ ÇALDI

2018-2019 eğitim öğretim yılı törenlerle başladı. Bursa´da, 45 bini birinci sınıf olmak üzere 559 bin öğrenci ders başı yaptı.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’in Heykel´de Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla başlayan törenler Kestel Atatürk İlkokulu’nda devam etti.

Törene Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kestel Kaymakamı İskender Yönden, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ile Bursa protokolünün yanı sıra çok sayıda veli, öğretmen ve öğrenci katıldı.

Açılış töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger: " Uzun bir yaz tatili sonrasında 2018-2019 eğitim öğretim yılına huzur ve güven içerisinde girmenin, öğrencilerimizi pırıl pırıl gözleri ve gülen yüzleri ile karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Bursa olarak 1590 okulda 35.260 öğretmen ve idarecimiz, yaklaşık 559 bin öğrencimizle yeni eğitim öğretim yılına bugün itibariyle başlıyoruz. Bu yıl ilk kez okula başlayan yaklaşık 45 bin birinci sınıf öğrencimizin de heyecanını paylaşıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, geleceğin nesillerine geleceğin eğitimini verebileceğimiz sosyal, akademik ve manevi alanlarda gelişimlerini sağlayabileceğimiz şekilde yeni eğitim öğretim yılına hazırlıklarımızı yaptık. Cumhuriyetimizin 100. yılında 2023 vizyonunu gerçekleştirmiş bir Bursa olmanın idealiyle ve şehrimize yakışan eğitim kalitesi anlayışıyla, fiziki imkânları yüksekokullarda, çocuklarımızın donanımlı birer birey olarak yetişmeleri için mevcut okullarımızın ve dersliklerimizin bakım ve onarımlarını tamamladık. Çocuklarımızı geleceğe güvenle bakan, manevi değerlerine bağlı yetişkinler olarak hayata hazırlamak için daha çok çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.  Bu duygularla yeni eğitim öğretim yılımızın ülkemize, milletimize, tüm eğitim çalışanlarına, öğrenci ve velilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyor başarılar diliyorum. Bu yaz döneminde bakım onarıma ihtiyaç duyulan 184 okulumuzda tadilat ve yenileme çalışmaları yaptık. 568 derslikli 27 okulumuzu ve 5 atölye binasını tamamlayıp ilimize kazandırdık. 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci yarıyıl dönem başına kadar da 365 derslikli 15 okul ve 2 atölye binasının yapımını tamamlayacağız. Yaz tatili süresince telafi ve yetiştirme kurslarımızdan 9043 öğrencimiz ücretsiz olarak faydalandı. Eğitimin herhangi bir kademesine dahil olmayan 1418 Suriyeli öğrencimize okula hazırlık için Türkçe dil eğitimi verdik. Ayrıca 8000 Suriyeli öğrencimize ise takviye Türkçe dil eğitimi verdik. Tüm öğretmen arkadaşlarıma özverili çalışmalarında şimdiden başarılar diliyor yeni eğitim öğretim yılımızın ülkemize, milletimize, tüm eğitim çalışanlarına, öğrenci ve velilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyor başarılar diliyorum.”dedi.

Bursa Valisi İzzettin Küçük: “2018-2019 eğitim öğretim yılının şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’de 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen bugün ders başı yapacaklar ve okullarımızı, caddelerimizi, şehrimizi şenlendirecekler. Çocuklarımızın neşeli gülüşlerini, cıvıltılarını işiteceğiz ve şehrimiz daha da güzel olacak. Çocuklarımız üç ay boyunca yaz tatillerini yaptılar. Gezdiler, eğlendiler, kitap okudular ve artık ikinci yuvaları olan okullarına geri döndüler. Değerli anne babalar, gözünüzden uzaklaştırmaya kıyamadığınız yavrularınızı bizlere seve seve gönül rahatlığıyla emanet ediyorsunuz.  Bizler de her türlü tedbirimizi aldık. Okullarımızla ilgili, servis şoförlerinden muavinlerine, okul çevresindeki satıcılara, kantinlerdeki temizliğe- hijyene, satılan ürünlere kadar her türlü tetkikler yapıldı içiniz rahat olsun. Kamera sistemlerini pek çok okulumuzda gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Sevgili veliler, çocuklarınız okulda neler yapıyor, yeteneklerini, kabiliyetleri hangi yönde bunları mutlaka iki haftada bir öğretmenleriyle müdürleriyle görüşün. Eve geldiğinde o günün nasıl geçtiğini mutlaka çocuğunuza sorun. Çocuğunuza mutlaka ufak da olsa bir çalışma masası koyun. Çünkü çocuğunuz o masayı gördükçe çalışma gereği hissedecektir. Çocuklarınızın güçlü bir şekilde yetişmesini istiyorsanız muhakkak emek harcayacaksınız.  Arkadaşlarını sorun, takip edin. Bunlar basit ama çocuğun yetişmesinde önemli unsurlardır. Değerli öğretmen arkadaşlarım, her yetişkinin hayatında anne babasının yanında bir kahramanı daha vardır ki o da ya ilkokul ya ortaokul ya da lise öğretmenidir. Sizin en büyük hediyeniz ve mutluluğunuz bu çocukların gün gün, ay ay zihnindeki, kalbindeki, bilgisindeki artışı gördüğünüz zaman olacaktır. Bu çok kıymetli bir değerdir. Bu heyecanla işlerini yaptığınız biliyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.” Dedi.

Kestel İlkokulu 3-C sınıfı Öğrencisi Tuncay Süslü “Okul” adlı şiirini okumasının ardından Barakfakih Ortaokulu öğrencileri Bursa Halkoyunları folklor gösterisi sergiledi. Dördüncü sınıf öğrencilerinin okula yeni başlayan birinci sınıf öğrencilerine çiçek vermesinin ardından tören sona erdi.

İlk ders zilini çalan Vali İzzettin Küçük, Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve protokol ile sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti. 

17-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-2018

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.