BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA’DA KARNE HEYECANI

BURSA’DA KARNE HEYECANI

Bursa´da okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki yaklaşık 570 bin öğrenci yarıyıl tatiline çıktı. 

2018-2019 eğitim-öğretim yılının 1. dönemi Akıncıtürk İhsan Dikmen İlkokulu’nda gerçekleşen karne töreni ile sona erdi. 

Öğrencilerin karnelerini, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın elinden aldıkları törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Kaymakamı Adem Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sevinç katıldı. 

Bursa Valisi Yakup Canbolat karne töreninde yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “ 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının 1. dönemini 570 bin öğrencimizle bugün itibariyle kapatıyor ve yarıyıl tatiline giriyoruz. Bursa’mız iyi bir eğitim dönemi geçirdi. Çocuklarımızın karnelerini aldıkları bugünde karnelere şöyle bakmak lazım diye düşünüyorum. Bu karneler çocuklarımızın kişilik gelişimini gösteren belgelerdir. Dolayısıyla velilerimiz bu belgelerle çocuklarının hangi alana eğilmeleri, onlara bu konuda ne kadar ilgi gösterilmesi gerektiğini görecekler. Onların üzülmesini, sinirlenmesini gerektiren belgeler değildir. Biz bu ülkeyi çocuklarımıza emanet edeceğiz onlar ne kadar iyi yetiştirilirse, ne kadar kaliteli bir eğitim alırsa o kadar iyi olur. Ara tatil nedeniyle çocuklarımıza her hangi bir ders ya da ödev verilmedi. Çocuklarımıza tavsiyemiz; kendilerini eğlendirmeleri, ziyaretlerde bulunmaları, yapabiliyorlarsa sportif faaliyetler yapmaları, kendilerini geliştirici kitaplar okumaları. İkinci dönem için iyi başlangıç yapmayı hedefliyoruz” 

Öğrencileri pırıl pırıl görmenin kendilerini ziyadesiyle sevindirdiğini belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, "Yaptığımız bütün çalışmalar ve yatırımlar geleceğimiz olan çocuklarımız içindir. 570 bin öğrenciyi ve gençliğe hizmet veren herkesi kutluyorum" dedi. 

Karne alan öğrencilere mangala ve satranç takımının hediye edildiği törende protokol, öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu.

Yoğun bir çalışma dönemini geride bırakarak kısa bir dinlenme molası verecek olan öğrenci ve öğretmenlere verimli bir tatil geçirmeleri temennisinde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, ikinci döneme aynı şevk ve azimle tekrar başlanacağına inandığını belirtti.

Karneler, eksik yönleri tamamlayabilmek için iyi bir fırsat

Dülger, alınan karnelerin sadece bir başarı ya da başarısızlık göstergesi olmayıp çocukların eksik kaldığı yönlerini tamamlayabilmeleri için önemli bir fırsat olduğuna dikkat çekti. Velilere, tatil süresinde çocuklarıyla birlikte doyasıya zaman geçirmeleri, sosyal, kültürel, sportif faaliyetlere katılmaları ve kitap okumaları konusunda rehberlik etmeleri tavsiyesinde bulundu.

17 Eylül 2018 Pazartesi başlayan 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi bugün sona erdi. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak. Öğrenciler 14 Haziran 2019 Cuma günü yaz tatiline çıkacak.

 

18-01-201918-01-201918-01-2019

 

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.