BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA’DA OKUL SPOR ETKİNLİKLERİ BAŞLIYOR

BURSA’DA OKUL SPOR ETKİNLİKLERİ BAŞLIYOR

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü Okul Spor Etkinlikleri’nin (BOSE) tanıtım toplantısı Tayyare Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Bursa genelinde ilkokul ve diğer eğitim düzeylerinde öğrenim gören çocuklarımıza ve gençlerimize spor yaptırmak, sporu bir yaşam biçimi haline getirebilmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen etkinliklerin tanıtım toplantısına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger katıldı.

4. Sınıflar Futbol Şenliğinden Mangala Şenliklerine, Satrançtan Basketbola, Kayak ve Yüzmeden Özel Çocuklar Spor Olimpiyatlarına, Voleyboldan Maceraya Hazır Mısın? parkurlarına kadar toplam 10 farklı etkinlikle bu yıl 250 bin öğrenciye ulaşması hedeflenen Okul Sporları Etkinlikleri 2018-2019 eğitim öğretim yılında da etkinliklerine hız kesmeden devam edecek.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş:

“Sokaklarda arkadaşlarıyla koşup oynayan çocuklar artık birbirleriyle internet üzerinden haberleşmeye sosyal medya üzerinden iletişime geçmeye ve bilgisayar ile oyunlarını oynamaya başladılar. Hareket etmeyen ve kas-iskelet sistemleri olgunlaşmamış, koşup oynamadığı için de akciğer kapasiteleri gelişmeyen nesillere doğru hızla ilerliyoruz. Astımlı çocuklar, obez çocuklar ve depresyon ilaçları kullanıp sosyal ilişkilerinde maalesef zayıf olan çocuklarımız oluşuyor. Bunun yanında alkol ve uyuşturucu kullanımlarıyla ilgili bazı üzücü haberler duymaktayız. Dolayısıyla bunların tamamını düşündüğümüzde fiziksel etkinliklerin azlığının doğrudan ve dolaylı yoldan nelere etki ettiğini görebiliyoruz. İşte bu nedenlerden dolayı sporu bir yaşam anlayışı haline getirmenin gerek fiziksel gerekse de ruhsal alanda ne kadar önemli olduğu aşikar. ‘’Ağaç yaşken eğilir’’ sözünden hareketle çocuklarımızı erken yaşta sporla tanıştırmaya ve kaynaştırmaya çalışıyoruz. İnanıyorum ki spor ve fiziki etkinlikler çocuklarımızın olgunlaşmasına, iyi ve ahlaklı insan olmalarına, boş zamanlarını güzel değerlendirmelerine, yeni arkadaşlar edinmesine imkan tanıyacaktır. Sağlıklı gelecek, sağlıklı nesillerle inşa edilir. Bu noktada amacımız geleceğimiz olan yavrularımıza yatırım yapmaktır.” dedi.

BU YIL OKUL SPORLARINDA HEDEF 250 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAK

Bursa Okul Sporları etkinliklerine bu yıl 250 bin öğrenci ile pek çok ilin nüfusundan büyük bir rakam ile başlanacağını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger:

“Sayın Bakanımızın 2023 Eğitim vizyonunu açıklarken belirtmiş olduğu bir cümle vardı. “Temel amacımız çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanmayı insanlık hayrına kullanan, bilime, kültüre ve spora meraklı, ahlaklı çocuklar ve gençler yetiştirmektir” demişti. Vizyon belgesinde de bu hedefler var. Aslında burada saydığımız maddelerin hiçbirisi birbirinden bağımsız değil. Zira sporcu ahlaklıdır. Ahlaklı insan kendi bedenine de saygı duyar ve bedeniyle ilgili gelişimini de doğru bir şekilde sağlar. Biz bunları küçük yaşlarda çocuklarımıza vermeyi hedefliyoruz. Bursa Okul Sporları Etkinliği, Bursa’daki çocukların zihinsel, ahlaki ve bedensel gelişimi noktasında ciddi katkı sağlayacak bir organizasyon. Başkanımızın ifade ettiği gibi öncelikle çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan korunmasında ciddi bir katkı sağlayacak ve ikinci olarak da sportif anlamda çocukların kabiliyetlerinin gelişmesini ve keşfedilmesini sağlayacak. Keşfedilen bu çocuklar uzun vadede spora yönelmiş ve bu anlamda Türkiye’yi temsil edebilme şansını yakalayabilme fırsatını elde etmiş olacaklar. Bir diğer önemli nokta da çocukların sosyalleşmesini ve gelişimini ciddi anlamda destekleyecek.Toplamda 1 milyon öğrenciye ulaşmayı dilediğimiz etkinliğe katkı veren başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Toplantı konuşmaların ve  Okul Spor Etkinlikleri tanıtım videosunun izlenilmesinin ardından sona erdi.

24-10-201824-10-201824-10-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.