BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'NIN Z PLANI HAZIR: 'Z PLANI' PROJESİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BOSİAD) arasında "Z Planı" Projesi İş Birliği Protokolü imzalandı. 
BURSA'NIN Z PLANI HAZIR: 'Z PLANI' PROJESİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve BOSİAD arasında; işverenlerin 'Z kuşağını' anlamalarına katkı sunmak, işletmelere yeni nesil katılımı artırmak ve onların işyerlerindeki rollerini anlamaları ve benimsemeleri için geleceğe hazırlanmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen "Z Planı" projesi için iş birliği protokolü imzalandı.

BOSİAD hizmet binasında imzalanan protokol törenine Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan katıldı.

Kılavuz: projenin içinde olmaktan mutluluk duyuyoruz

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz da, proje ile geçmiş kuşaklarla Z kuşağı arasında iletişimin nasıl olacağına ilişkin bir çalışma yapılacağını belirterek, projenin içinde olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Karademir: Çok Özgün Bir Proje

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ise, BOSİAD'ın çok özgün bir projeye imza attığını ifade ederek, "Bizi de bu projeye dahil ettikleri için teşekkür ediyorum. Sanayide çarkların dönmesi lazım. Bunun için de yetkin ve etkin insanların yetişmesi  gerekli. BTÜ'nün birinci misyonu iyi insan yetiştirmek. Bu nedenle, sanayicilerimiz projelerinde yer almak bizim için onur kaynağıdır. Tek varlığımız ve avantajımız genç neslimiz. Bu genç nesli iyi yetiştirip sanayiye entegre etmemiz lazım. Bütün iletişim kazalarını ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu nedenle çok önemli bir proje. Hayırlı olsun. Türkiye'ye örnek olacaktır" dedi.

Sabahattin Dülger: ortak bir yol haritası çerçevesinde geleceğe birlikte hazırlanmayı arzu ediyoruz.

İmza töreninde konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger de, gençlere yönelik olmasının projeyi değerli kıldığını vurgulayarak, "Sanayicimiz yeni kuşağı daha iyi anlayarak planlamalarını ona göre yapacak. Genç kuşak da sanayinin işleyişini doğru anlayacak ve gelişimlerine katkı olacak. Çok önemli bir çalışma. Z Meclisi'nin işleyişini merakla bekliyorum. Bu iş birliğiyle; doğru adımlar atarak kuşak farkını anlamayı ve karşılıklı anlayış geliştirerek ortak bir yol haritası çerçevesinde geleceğe birlikte hazırlanmayı arzu ediyoruz" diye konuştu.

Çağan: Z Kuşağı Önce Mutlu Olmak İstiyor

Protokol töreninde konuşan BOSİAD Başkanı Rasim Çağan, BOSİAD'ın misyonunun sanayiciye fayda sağlamak olduğunu belirterek, "Bu projemiz de sanayicinin gündeminde olacak bir konu. Z kuşağı iş hayatına gelmeye başladı. Bizim hayata bakışımız ile onların hayata bakışı farklı. Biz çok çalışıp, çok para kazanıp mutlu olmak istiyorduk. Z kuşağı önce mutlu olmak istiyor. Bizim onlara o iş koşullarını sunmamız lazım. Gelecekte yaşanabilecek sorunu gündeme getiriyoruz. Yeni jenerasyonun endüstriye nasıl adapte olacağının çalışmasını yapmak istiyoruz. Bunun için de bir meclis kurup işverenlerin ve çalışanların veya genç yöneticilerin üstleriyle astlarıyla nasıl bir iletişim kuracakları yönünde çalışma yapmak istiyoruz. Ama bu sosyolojik bir konu. Kendimiz tek başına yönetemeyiz, doğru da olmaz.  Bilimsel destek gerekiyor. Bu desteği de üniversitelerimizden alacağız. Biz de iş hayatın bir fayda sağlayacağız. Değerli akademisyenlerimize sanayiye verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun" diye konuştu.

Konuşmaların ardından işbirliği protokolü imzalandı. Proje ile işverenlerin Z kuşağını anlamalarının desteklenmesi, işletmelere yeni nesil katılımın arttırılması ve onları elde tutarak kuruluşların da geleceğe hazırlanmalarına yardımcı olunmasının hedefleniyor. Gençlerin karar alma süreçlerinde ve çalışma hayatının her alanına etkin olarak katılımının sağlanması ile gençlerin gereksinmelerinden ve beklentilerinden yola çıkılarak bu konularda çözüm önerilerinin ve projelerin üretilmesi amaçlanıyor.

İş birliği kapsamında, iş dünyasına "HAZIR VEYA DEĞİL, GELİYORUZ" mesajı vermek üzere tüm taraflardan temsilci öğrenci ve çalışanların katılımıyla bir 'Z Meclisi'nin kurulması ve kurulacak meclise Bursa sanayisi hakkında deneyimler aktarılacak ve üretime yönelik deneyimlerin yaşatılması planlanıyor.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.