BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BÜYÜKŞEHİR OKUL SPOR ETKİNLİKLERİ (BOSE) BAŞLIYOR

BÜYÜKŞEHİR OKUL SPOR ETKİNLİKLERİ (BOSE) BAŞLIYOR

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen Büyükşehir Okul Sporları etkinlikleri (BOSE) tanıtım toplantısı Merinos AKKM Muradiye Salonunda gerçekleştirildi. Bursa genelinde ilkokul ve diğer eğitim düzeylerinde öğrenim gören çocuklara ve gençlere spor yaptırmak, sporu bir yaşam biçimi haline getirebilmelerini sağlamak amacıyla bu yıl beşincisi düzenlenecek etkinliklerin tanıtım toplantısına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. 

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, "Geçtiğimiz yıl yine bu dönemlerde tanıtım toplantısı gerçekleştirilmişti. O toplantıda 250 bin öğrencinin katılımı hedefini koymuştuk. Eğitim noktasında öğrencilerimizin spor yapması önemli bir değer. Birincisi Gazi Mustafa Kemal'in ifadesiyle "sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" dolayısıyla öğrencilerimizin fiziksel gelişimi zihinsel gelişimine katkı sağlayacak en önemli unsurlardan bir tanesi. Bu açıdan bizim için çok değerli. İkincisi öğrencilerimizin sosyal açıdan sosyalleşmeye katkısı oluyor. Her öğrencimiz yapılan faaliyetlerle yeni dostluklar yeni çevreler yeni arkadaşlar, yeni bakış açıları elde ediyorlar ki bu da öğrencilerimize büyük katkı sağlıyor.  Bir diğer hususta çocuklarda özgüveni geliştiriyor. Başarıyı isteyen başarıyı hedefleyen öğrenci gruplarında kendine güvenin artacağı muhakkak. Buna sağladığı katkıda yadsınamaz. Bir diğer hususta velilerimize özellikle şunu belirtmek istiyorum. Spor yapan öğrenci derslerinde de daha başarılı oluyor. Bu benim için son derece önemli. Bu 4 faydayı sağlaması açısından 30 alanda Büyükşehir Belediyemizle yaptığımız çok büyük bir etkinlik. 5. Yılımız bu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'a çok teşekkür ediyorum. Her zaman bize desteklerini esirgemiyorlar. Bu sene daha büyük hedeflerle daha geniş alanlara ulaşma noktasında istediğimizi elde edebileceğimizi düşünüyorum. Hedefimiz öğrencilerin çevreyle olan selamlaşmalarını artırmak. Bunu sağlama noktasında da çok önemli bir proje. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.  

BOSE Hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Geçen sene 306.000 öğrencimize ücretsiz spor ve fiziki etkinlik imkânı sağladık. Bu seneki hedefimiz ise 350.000 öğrenciye ulaşmak. Dijital çağın çocuklarımız üzerine etkileri yadırganamaz bir düzeye ulaştığını hepimiz farkındayız. Sokaklarda arkadaşları ile koşup oynayan çocuklardan, birbirleri ile sanal ortamda konuşan, hayatını tablet, telefon ve bilgisayarlarda yaşayan bir nesile doğru gittiğimiz apaçık bir gerçektir. Apartmanlarda büyüyen, komşunun çocuğunu bile tanımayan çocuklarımız yetişiyor. Hareket etmeyen, kas ve iskelet sistemi yeterince olgunlaşmamış, koşup oynamadığı için akciğer kapasiteleri gelişmeyen nesillere doğru ilerliyoruz. Astımlı çocuklar, obez çocuklar, erken yaşta depresyon ilaçları kullanan, sosyal ilişkilerinde zayıf çocuklarımız var ne yazık ki, Sokaklar boş, alışveriş merkezleri, fast food büfeleri dolup taşıyor. Bunun yanında alkol, sigara ve uyuşturucu gençlerimizin önünde büyük bir tehlike olarak durmaktadır. Bu hızla gidersek sağlığa yapacağımız yatırımlar, eğitime yapacağımız yatırımların bir hayli önüne geçecek gibi görünüyor. Farkına varmasak da bizi ve geleceğimizi bekleyen en büyük tehlike fiziksel etkinlik ve hareket eksikliği gibi gözüküyor. Bütün bu sebeplerden yola çıkarak, ilkokul öğrencilerimizi, ortaokul ve lise öğrencilerimizi sporla buluşturmak, onlara boş zamanlarını değerlendirebileceği faaliyetleri tanıtmak, sporu bir yaşam biçimi haline getirmelerine yardımcı olabilmek, Yetenekli çocukları tespit ederek sisteme kazandırılmasını sağlamak, sosyal, ruhsal ve fiziksel yönden sağlıklı nesillerin yetiştirilmesini sağlamak amacıyla BOSE etkinliklerini Büyükşehir'imizin destekleri ile hayata geçirdik. Başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Sabahattin Dülger olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi. 

23-10-201923-10-201923-10-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.