BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇINARLARIMIZ ÇİÇEKLERİMİZLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR

ÇINARLARIMIZ ÇİÇEKLERİMİZLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR

Müdürlüğümüz tarafından yürütülen “Çınarlar Çiçeklerle Buluşuyor” projesi, kuşaklar arasındaki iletişimsizliği gidermek, unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerleri yeniden canlandırmak üzere okullarımızda uygulanmaya devam ediyor.

2015 yılında yürütülmeye başlanan proje ile büyüklerimiz, geçmişte kullandıkları ve artık unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizi, oynadıkları oyunları, oyuncakları ve eşyaları çocuklarımıza tanıtıyor, çeşitli organizasyonlarla onlarla bir arada zaman geçiriyor. Çocuklarımızın büyüklerine karşı saygı, sevgi ve hoşgörü gösterme konusunda duyarlılık kazandıkları aynı zamanda da sanat, teknoloji gibi alanlarda nereden nereye gelindiği noktasında çınarlarımızdan istifade etikleri projenin değerlendirme toplantısı Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız ile proje ekibi, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Dülger: “Ord. Prof. Dr. Süheyl Günder’in güzel bir sözü var: ‘Herkesin bir mesleği ve bir de meşgalesi olması gerekir. O Meşgale de kültürdür.’ diyor. Toplumumuzun kimlik sahibi olabilmesinde çınarların, çınar olabilme vasıflarını çiçeklere aktarmaktan geçiyor. Biz çiçeklerle çınarlar arasındaki bağlantıyı verimli bir şekilde kurabilirsek büyük devlet olabiliriz. İbn-i Haldun’un dediği gibi bir devletin geçmişi geleceğine, suyun suya benzediği gibi benzer. Bu önemli bir vasıf ve unsurdur. 2015 yılında başlayan ve devam etmesini arzuladığım projeye katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bundan sonrada daha da hızla ilerleyeceğine inanıyorum” dedi.

Proje ekibi adına konuşan proje koordinatörü Nilüfer Nedim Öztan İlkokulu Müdürü Zeliha Yüce,  “2015 yılından itibaren her yıl eylül ayında başlayan projemiz özellikle bu yıl geniş kapsamlı bir revizyona tabi tutuldu. Amacımız kuşaklar arası diyalog ve güven duygusunun gelişmesine katkıda bulunmak, milli, manevi, kültürel, doğal miras ile değerlerimizi dede ve ninelerimiz üzerinden çocuklarımızın tanımasını sağlamak.” dedi.

Projenin tanıtım filminin izlenmesinin ardından  Mustafa Münevver Olağaner İlkokulu Müdürü Hüseyin Gezer projenin tanıtımını yaptı. 

Toplantı, Nedim Öztan İlkokulu’nda sürece destek veren çınarlardan Mümin Altındiş’in projeye ilişkin deneyimlerini, düşüncelerini paylaşmasının ve soru cevap kısmıyla devam etmesinin ardından sona erdi.

09-03-201809-03-201809-03-201809-03-201809-03-201809-03-201809-03-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.