BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DERSLER MÜZEDE PROJESİNİN TANITIMI YAPILDI

DERSLER MÜZEDE PROJESİNİN TANITIMI YAPILDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hazırlanan “Drama ile Dersler Müzede” projesinin tanıtımı ve öğretmenler günü özel programı İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

21. yy da eğitim sadece okulla sınırlı olmadığını belirten Sabahattin Dülger, “ Eğitimin yaşam boyu devam eden bir olgu olduğu düşünüldüğünde ve çocuk gelişimi bütüncül olarak ele alındığında eğitim ve öğretim sadece okul binasının içi ile sınırlandırılamayacaktır. Yaşadığımız çağda ezberi aktarma devri sona ermiştir. Bilgi hazır ve ambalajlı bir ürün değildir; canlıdır. Drama ile Dersler Müzede projesinde öğretim yöntemi olarak kullanacağımız drama yöntemi ile öğreneni merkeze alan, bilişsel, duyuşsal, devinişsel ve sosyal öğrenmeyi destekleyerek bilginin içselleştirilmesini hedefliyoruz. Drama ile Dersler Müzede Projesinin amacı anasınıfı, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ders içi kazanımlarını yaratıcı drama yöntemiyle müzede gerçekleştirerek; öğrenme, düşünme, sorgulama, gözlem ve uygulama süreçlerinin birlikte olduğu aktif bir öğrenme ortamı olarak müzelerin kullanılmasını sağlamaktır.” dedi. Projede emeği geçenlere teşekkür eden Dülger, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

Bursa’nın güzel ve özellikli bir şehir olduğunu vurgulayan Alinur Aktaş, “Bursa tarihi bir şehir. Şehrin geçmişini bize müzeler anlatır. Bursa halkıyla adeta bir çiçek bahçesine benziyor. Burada yaşayanların aidiyet duygusunu geliştirmek, hem de şehrimizin tanıtımına katkı sağlamak için müzelerimizi daha aktif bir hale getirmek istedik. Bu projede emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi. Kendisinin de kısa bir süre ücretli öğretmenlik yaptığını hatırlatan Aktaş öğretmenler günü vesilesiyle tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı. 

Drama ile Dersler Müzede projesi 2018-2019 eğitim öğretim yılında Bursa Büyükşehir Belediyesine bağlı Bursa Kent Müzesi, Yaşam Kültürü Müzesi, Göç Tarihi Müzesi, Tekstil Sanayii Müzesi, Enerji Müzesi, Vakıf Kültürü Müzesi’nde başladı. Proje kapsamında belirlenen 34 pilot okul, Bursa İl Milli Eğitim Ar-Ge birimi ve Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü personelleri tarafından tek tek ziyaret edildi ve proje hakkında bilgilendirme yapıldı. Projede yer alacak 218 gönüllü öğretmen belirlendi.

24-11-201824-11-2018

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.