BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DÜLGER, AKADEMİSYENLERLE BİRARAYA GELDİ

DÜLGER, AKADEMİSYENLERLE BİRARAYA GELDİ

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından Ahmet Taner Kışlalı Salonu´nda “Mesleki Eğitimde Devamlılık ve Koordinasyon Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştaya, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan, İŞKUR Bursa temsilcileri, akademisyenler ile Bursa´da görev yapan Psikolojik Danışmanlık ve Danışmanlık (PDR) öğretmenleri katıldı.

Çalıştayın açılış töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, bir ildeki eğitimin gelişiminin tüm katmanlarının ortak hareket etmesiyle sağlanabileceğini söyledi. Gerçekleştirilen çalıştayın Milli Eğitim Bakanlığı´na bağlı 112 mesleki eğitim okullarında okuyan yaklaşık 66 bin öğrenciyi ilgilendirdiğine vurgu yapan Dülger; "Bakanlığımıza bağlı okullarda görev yapan PDR´ci arkadaşlarımız bu çalıştaya katılacak. Burada öğrencilerimizin okulda aldıkları eğitimi destekleyecek ve devamını sağlayacak doğru tercih, istihdamı sağlamada ortak hareket etme ve onları doğru yönlendirmeyi hedefliyor. Ben verimli olacağını ümit ediyorum. Bütün katılımcılara başarılar diliyorum. İnşallah doğru sonuçlar çıkar ve bunları sahada en doğru şekilde uygularız. Bilmek hedefe yürümenin en temel unsuru, doğru yönlendirmeyle meslek yüksekokullarına yönelme ve artış olacaktır. Hedefimiz budur. Bu hedefe inanmasak burada olmazdık. Öğrencilerimizin özellikle üniversite tercihlerinde okulları ve meslekleri tanıyarak tercih yapmalarının çok daha doğru olacağını düşünüyorum" dedi.

UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce ise çalıştayın amacının meslek yüksekokullarına yönelik olarak talep oluşturma ve öğrencileri buraya yönlendirmek olduğunu vurguladı. Çalıştayın Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak gerçekleştirildiğinin altını çizen Rektör Yardımcısı Yüce; "Amacımız meslek yüksekokullarımızı tanıtmak ve öğrencilerin gerçeğe uygun olarak tercihlerini yapıp özellikle sanayi için nitelikli eleman yetiştirilmesini sağlamaktır. Umarım bugünkü toplantıyla başlayan bu birliktelik ve tanıtma faaliyetleri önümüzdeki dönemlerde meyvelerini verir. Zaten biz üniversite olarak meslek yüksekokullarının önemli olduğunu, başarılı olmadıkları için gittikleri bir kurum değil sanayiyi tercih etmesi için gitmesi gereken gittikleri kurum olduğunu dile getiriyoruz. Bu amaçla meslek yüksekokulumuzu ön plana çıkarma gibi bir hedefimiz var. Üniversite olarak gerekli adımları atıyoruz" diye konuştu.

UÜ Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan da mesleki eğitimde ciddi bir algı probleminin bulunduğuna işaret etti. Meslek Yüksekokulu olarak bu konuyla ilgili Valilik ve Büyükşehir Belediyesiyle beraber algı iyileştirme projesi yürüttüklerini açıklayan Karahan; "Çeşitli televizyon programları, billboardlar ve çalıştaylarla bu konuyu dile getirmeye gayret ettik. Bu algının iyileştirilmesi lazım. Öğrenci kalitesi olumsuz etkileniyor ve meslek yüksekokullarına olan ilgiyi düşürüyor. Bu tabi ki mezuniyet sonrasında hizmet sektörüne yansıyan bir sonuç ortaya çıkartıyor. Daha kaliteli eleman daha iyi bir gelecek anlamına geliyor. Bu konuda herkesin üstüne düşen görevi yapması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu. 

Çalıştaya katılan Türk PDR Derneği Eğitim Sekreteri Esen Yıldız ise meslek lisesi öğrencilerinin tercihlerini kendileri yapmadıkları zaman yüksekokulları tercih etmek istemediklerini söyledi. Kendi yönlendirmeleri ile yüksekokula giden öğrencilerin daha fazla gayret gösterdiklerini belirten Yıldız; "Bence kendi alanlarıyla ilgili yüksekokul tercihleri onların hem iş sahibi olabilme hem de meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin daha iyi bir yüksekokulu tamamlamaları açısından önemli diye düşünüyorum. Meslek lisesi öğrencileri yüksekokul olarak 2 veya 4 seneyi bitirmeye çok heves ediyorlar ama yüksekokul konusundaki seçenekleri çok fazla. Yüksekokulu bitirdikten sonra 4 seneliği bitirmiş bir kişiden daha fazla fırsatları olabiliyor. Ben çalışırken bunları görebilmeleri için elimden geleni yapıyorum" dedi.

27-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.