BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DÜLGER, İNEGÖL’DE OKUL YÖNETİCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

DÜLGER, İNEGÖL’DE OKUL YÖNETİCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Uygar Umut ile birlikte İnegöl’de okul müdürleriyle bir araya geldi.

Yoğun geçen eğitim ve öğretim faaliyetleri arasında fırsat buldukça ilçelerdeki okul müdürleriyle istişare ve değerlendirme toplantıları yapan Dülger,  İnegöl’e yaptığı ziyarette şunlara değindi:

“İnegöl, sanayinin bir şehre kattığı değerin en büyük göstergesinin özeti. Sanayideki gelişmelerle birlikte nüfusta da aynı oranda değişim yaşanıyor. Artan nüfusla birlikte bizim eğitimdeki gelişimimiz aynı oranda artıyor ve de hızlanıyor. Bakanlığımızın 2023 Vizyonu ile birlikte artık eğitimde yeni bir bakış açısına yön veriliyor. Eğitim sistemimizdeki değişim öncelikle zihinsel dönüşüm ile okullarda öncelikle okul müdürleri aracılığıyla gelişecek ve ortaya çıkacak. Aslında sistemin bütün planlaması bu. Sayın Bakanımızın ifadesiyle bu bir sistem değişikliği değil, bir metot değişikliği. Eğitime bakışta yeni bir metot ortaya çıkarılıyor. Bakanımızın ifadesiyle ‘Soru çözen değil, sorun çözen’ bir nesil hedefleniyor.”

Dülger, “2023 Vizyonu ile birlikte çocuklarımızın nasıl soru çözeceklerinden ziyade,  daha çok kitap okuyan, okuduğunu yorumlayan ve de tartışan, farklı konularda farklı bakış açılarına sahip birer birey olarak yetişmelerini sağlamak. Hayattan kopmayan, hayatın içinde yaşayan ülkemizde ve dünyadaki değişimlere açık olan öğrencilerin olacağı bir dönüşümden bahsediyoruz.  Bu noktada hızlı bir değişim sağlamak için okul müdürlerinin desteğine çok ciddi bir şekilde ihtiyacımız var” dedi.

“Sizler, bulunduğunuz okulun beyinlerisiniz”

Dülger okul müdürlerine, “Sizler, bulunduğunuz okulun beyinlerisiniz. Eğer diğer organlarınızı doğru yönetirseniz, o vücut doğru hareket eder. Ancak bir şeyi sakın unutmayın, o vücudun kalbi öğretmenlerdir. Beyni besleyen de kalptir ama kalbin işlemesine hükmeden de beyindir. Kalpten kanı alamazsanız yönetimsel zaaf yaşarsınız, kalbi doğru idare edemezseniz vücut teklemeye başlar” dedi.

Okulların sosyal etkinlik fotoğraflarının çekilmesi gerektiğini de belirten Dülger, “Her öğrencinin bir sosyal faaliyet içerisinde bulunması, sosyal etkinliğe katılması, keşfedilmemiş olan yönlerinin açığa çıkarılması ve üniversite noktasında yönetme ve yönlendirmenin buna göre yapılmasının sağlanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

16-04-201916-04-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.