BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DÜLGER, LİSELERE GEÇİŞ SÜRECİYLE İLGİLİ AS TV’NİN SORULARINI YANITLADI

DÜLGER, LİSELERE GEÇİŞ SÜRECİYLE İLGİLİ AS TV’NİN SORULARINI YANITLADI

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin DÜLGER, AS TV “Haber Burada” Programcısı Burcu SEKMEN’in Liselere Geçiş Sistemiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Bursa’da bu yıl 40.600 öğrencinin 8. sınıfı bitirdiğini belirten Dülger, bu öğrencilerden 35.780’nin liselere geçiş sınavına başvuru yaptığını belirtti.

Dülger, merkezi sınavla yerleştirme işlemleri için tercihlerin 02-13 Temmuz 2018 tarihleri arasında alınacağını, sonuçların ise 30 Temmuz 2018 tarihinde ilan edileceğini söyledi. Ayrıca öğrencilerin 06-10 Ağustos 2018 tarihinde birinci, 13-17 Ağustos 2018 tarihinde ikinci, 27-31 Ağustos 2018 tarihinde üçüncü ve 03-06 Eylül 2018 tarihinde ise dördüncü olmak üzere 4 nakil döneminde tercihte bulunabileceğini ifade etti.

Bursa’da 48 okuldaki 4500 kontenjana merkezi sınavla öğrenci alınacağını belirten Dülger, öğrencilerin bu okullara belirlenen kontenjanlar, puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda yerleştirileceklerini belirtti.

Yerel yerleştirme ile okullara yerleştirme işlemlerinin okul türü, kontenjan ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara ikamet adresleri, ortaokulda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirileceklerini belirtti.

Ortaöğretim İçin 105 Yükseköğretim İçin 77 Tercih Danışmanlığı Merkezi Kuruldu

Liselere geçiş sürecinde Bursa’da 17 İlçede 105 komisyon merkezinin 341 öğretmenle, Yükseköğretim Kurumları Sınavına giren öğrencilere de 77 merkezde tercih danışmalığı hizmeti verileceğini belirten Dülger, hangi okullarda tercih danışmanlığı hizmeti verileceğinin www.bursa.meb.gov.tr  adresinde yayınlandığını ve öğrencilerle velilerin bu merkezlere giderek tercihlerini sağlıklı bir şekilde yapabileceklerini söyledi.

Dülger, öğrencilerin tercih sürecine ilişkin şunları söyledi: “Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklar. Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilecekler. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecek. Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.” Dedi.

Burcu SEKMEN’in TEOG sisteminin yerine gelen liselere geçiş süreci hakkında görüşlerini sorması üzerine Sabahattin Dülger; “Bence soruların hazırlanışı konusunda bir değişiklik var ve ezbere dayalı değil yoruma dayalı, görsel ve bilgiyi doğru kullanmayı, özgüven ve karar verme şartlarını isteyen bir sistem bu. Velilerimize şunu söylemek istiyorum sadece otur test çöz demekten ziyade sosyal aktivitelere katıl, kitap oku, belgesel ve haber programlarını izle demeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu bağlamda okuyan, yorumlayan, karar veren ve uygulayan bireylerin ortaya çıkması için yeni uygulamanın etkili olacağını düşünüyorum. Bursa özelinde baktığımızda ilimiz sınav sonuç ortalamasının Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Velilerimizden tek isteğim bize ve öğretmenlerimize güvensinler. Bizim tek hedefimiz onların başarılı olması, ülkemizin başarılı olması, 2053 ve 2071 hedeflerimize ulaşmak. Yerel yerleştirme ile yerleşecek olan öğrenclerimiz için yeterli kontenjanlarımız okullarımızda belirlendi. Hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak şekilde planlamalarımızı tamamladık. Velilerimiz ve öğrencilerimiz bu konuda müsterih olsunlar” şeklinde konuştu.

 

Ortaöğretime Geçiş ve Yerleştirme Süreciyle İlgili Hazırlanan Dosya İçin Tıklayınız.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.