BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DÜLGER: “TÜRKİYE’DE BİR İLK! MİKROMEKANİK ALANI BURSA’DA AÇILACAK”

DÜLGER: “TÜRKİYE’DE BİR İLK! MİKROMEKANİK ALANI BURSA’DA AÇILACAK”

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, İlçe Milli Eğitim ve Meslek Lisesi Müdürleriyle bir araya geldi. Bu yıl 150. kuruluş yılını kutlayan Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen toplantıda mesleki eğitimin 2023 vizyonu ile Türkiye’de bir ilk olarak Bursa’da açılacak mikromekanik alanının değerlendirmesi yapıldı. Toplantıda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş da yer aldı.

 

İleri teknolojinin temelini oluşturan mikromekanik alanında, istihdam garantili mesleki eğitime ilk olarak Bursa’da başlanacağını belirten Sabahattin Dülger, “Sektörün ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda, otomotiv, endüstri, biyoteknoloji, uzay-havacılık ve saatçilik sektörü gibi birçok alanda kullanılan ve ileri teknolojinin temelini oluşturan mikromekanik alanında, istihdam garantili mesleki eğitim verilecek. Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’a, Vekilimiz Sayın Osman Mesten’e ve Tüm Saatçi İşadamları Derneği Başkanı Sayın Hayrettin Akpınar’a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Mesleki eğitimde istihdam odaklı düşünmenin önemine vurgu yapan Dülger, “Okul müdürlüğüne ve mesleki eğitime bakış açımız dünkü gibi olmamalı. Bugünün problemleri, dünün çözümlerinden kaynaklanır. Bugün öyle bir çözüm bulalım ki yarın problem olmasın. Müdür okulun lideridir Okul müdürü öğretmene ve öğrenciye rol model oluşturur.” dedi.  

 

Bakanlığımızın 2023 Mesleki Eğitim Vizyonunun açıklandığını hatırlatan Dülger, “Mesleki eğitimde üç sihirli unsur var. Bunlar istihdam, sanayi ile işbirliği ve döner sermayedir. İstihdam odaklı çalışmanın ve sanayi-okul işbirliğinin önemli olduğunu düşünüyorum. Döner sermayeyi ise sadece parasal olarak düşünülecek bir unsur değil, öğrencinin gelişimini, eğitimini ve mesleki alanda yetişmesini sağlayan bir unsur olarak görüyorum.” dedi.

 

Mesleki eğitimin 2023 vizyonu ile Türkiye’de bir ilk olarak Bursa’da açılacak mikromekanik alanının değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda mesleki eğitimde öğrenci devamsızlıkları da masaya yatırıldı. Öğrenci devamsızlıklarının azaltılması ve başarının artırılması konusunda yapılacak çalışmalar görüşüldü. 

 

Toplantının ardından Sabahattin Dülger ve beraberindekiler Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin eğitim atölyelerini gezdi.

18-12-201818-12-201818-12-201818-12-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.