BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DÜLGER, YENİŞEHİR'DE OKUL ÖNCESİ YAZ KURSLARINI ZİYARET ETTİ

DÜLGER, YENİŞEHİR'DE OKUL ÖNCESİ YAZ KURSLARINI ZİYARET ETTİ

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, 17 İlçe Milli Eğitim Müdürüyle toplantı yapmak üzere Yenişehir'e bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. 

Dülger İlçe Müdürleriyle gerçekleştirilen toplantı öncesinde, Yenişehir Cezaevi ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen protokol kapsamında açılan cezaevi anasınıfını ziyaret etti. Dülger'e İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız ile Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz'da eşlik etti. 

Dülger, İlçe Milli Eğitim Müdürleriyle Yenişehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi'nde bir araya geldi. Geride bırakılan 2018-2019 eğitim öğretim yılının değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda,  yeni eğitim öğretim dönemine de hazırlıklar kapsamında yürütülecek çalışmalar hakkında istişare gerçekleştirildi. 

Toplantıda ayrıca 2023 eğitim vizyonu kapsamında okul gelişim modeli, başarıyı arttırıcı tedbirler, ortaöğretime geçiş süreciyle ilgili işlemler, il genelinde uygulanan projeler gibi pek çok konuya yer verildi. 

Daha önce okul öncesi eğitimi almamış ve birinci sınıfa başlayacak çocuklara yönelik bu yıl Bakanlıkça 26 ilde uygulamaya başlanan okulöncesi yaz okulu programı kapsamında Yenişehir Tahirağa İlkokulunun okul öncesi yaz kursunu ziyaret eden Dülger, minik öğrencilerle etkinliklere katılarak, eğlenerek öğrendikleri anlara ortak oldu. 

26 İlde açılan okul öncesi yaz eğitim sınıflarıyla eğitimler başladı 

Millî Eğitim Bakanlığınca, Temmuz ve Ağustos´ta iki aylık olarak düzenlenen daha önce okul öncesi eğitimi almamış ve birinci sınıfa başlayacak çocuklara yönelik hazırlanan yoğunlaştırılmış program kapsamında verilecek eğitimler ücretsiz olarak 26 ilde eş zamanlı gerçekleştiriliyor. 

Bakanlıkça yürütülen çalışmalar doğrultusunda her çocuğun ilkokula başlamadan önce en az bir yıl okul öncesi eğitimi alması hedefleniyor. 

5 yaşta brüt yüzde 84 olan okul öncesi eğitim oranını daha yükseğe çekmek, sonra da eğitimi zorunlu hale getirmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, yaz tatilinde okullarda oluşacak atıl kapasite de kullanılmış olacak.  

Özellikle 2019-2020 eğitim öğretim döneminde birinci sınıfa başlayacak çocuklar için iki aylık yoğunlaştırılmış anaokulu eğitimleriyle geçmiş yıllarda uygulanan yaz okulu modelinden daha fazla çocuğun yararlanabilmesi için kırtasiye ve beslenme desteği de verilecek. Diğer illerde ise anaokulu eğitimlerine katılacak öğrenciler için Bakanlık kırtasiye yardımı yapacak. Bu kapsamda, anaokulu eğitimleri için okulların donanım ihtiyaçları da karşılanacak.  

Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve geliştirmek için açılan yaz okullarına katılacak çocukların kırtasiye masrafları ile öğle yemekleri Avrupa Birliği (AB) fonlarından karşılanacak. Düzenlenen eğitimler Türkiye´deki Suriyeli öğrencileri de kapsayacak. Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PİKTES II) kapsamında açılan yaz okullarıyla Suriyeli öğrenciler de okul öncesi eğitim almaya başladı. 

Bursa'da 3 bine yakın çocuk okul öncesi eğitimi alıyor 

Bu çerçevede belirlenen yoğun nüfuslu 26 ilden biri olan Bursa'da da Türk ve Suriyeli çocuklara yaz eğitimleri verilmeye başladı. Bursa'da 93 kurumda açılan 183 şube ile 1171'i yabancı 1668 'i ise Türk olmak üzere 2839 öğrenciye eğitim verilmeye başladı. 

Çocuklarına anaokulu eğitimi aldırmak isteyen velilerin adreslerine yakın okullara ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine giderek taleplerini bildirmeleri gerekiyor. 

11-07-201911-07-201911-07-201911-07-201911-07-201911-07-201911-07-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.