BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DÜLGER’DEN TERCİH DANIŞMANLIK MERKEZLERİNE ZİYARET

DÜLGER’DEN TERCİH DANIŞMANLIK MERKEZLERİNE ZİYARET

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin DÜLGER, ortaöğretime geçiş sürecinde öğrencilere danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulan komisyonları ziyaret etti.

Atatürk ve Setbaşı Ortaokullarını ziyaret eden Dülger, Rehber Öğretmenlerle ve tercih yapmak üzere gelen öğrencilerle sohbet etti. Çalışmaları yerinde inceleyen Dülger şunları söyledi:

“Bilindiği gibi ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri için tercihler 02-13 Temmuz 2018 tarihleri arasında alınacak. Öğrencilerimiz 17 İlçe ve 105 merkezde kurduğumuz komisyon merkezlerimizi ziyaret ederek tercihlerini sağlıklı bir şekilde Rehber Öğretmenlerimiz eşliğinde yapabilirler. Komisyon merkezlerimizin hangi okullarımızda olduğunu resmi web sayfamız www.bursa.meb.gov.tr  adresinde yayınlandık. Aynı zamanda öğrencilerimiz mezun oldukları okul müdürlüklerinden de rehberlik hizmeti alabilirler. Bursa’da 48 okuldaki 4500 kontenjana merkezi sınavla öğrenci alınacak, öğrencilerimiz bu okullara belirlenen kontenjanlar, puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda yerleştirilecekler. Tercih danışmanlık merkezlerimiz, adrese dayalı yerel yerleştirme yöntemi ile öğrencilerimize de aynı şekilde hizmet verecek. Yerel yerleştirme ile öğrencilerimiz tür, kontenjan ve konum bazında il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara ikamet adresleri, ortaokulda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecekler. Yerel yerleştirme ile yerleşecek olan öğrencilerimiz için yeterli kontenjanlarımız okullarımızda belirlendi. Hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak şekilde planlamalarımızı tamamladık. Velilerimiz ve öğrencilerimiz bu konuda müsterih olsunlar” dedi.

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçlarının ise 30 Temmuz 2018 tarihinde ilan edileceğini belirten Dülger, “Öğrencilerimiz 06-10 Ağustos 2018 tarihinde birinci, 13-17 Ağustos 2018 tarihinde ikinci, 27-31 Ağustos 2018 tarihinde üçüncü ve 03-06 Eylül 2018 tarihinde ise dördüncü olmak üzere 4 nakil döneminde de okul tercihinde bulunabilecekler. Tercih sürecinde öğrencilerimiz 3 farklı alanda tercih yapabilme hakkına sahipler. Birincisi merkezi sınava girmişlerse ve istiyorlarsa sınavla öğrenci alan okullara 5 tercihte bulunabilirler. İkincisi sınavla öğrenci alan okullara tercih yapsalar bile bunu mutlaka yapmaları gerekiyor, yerel yerleştirme kapsamındaki okullara 5 tercihte bulunabiliyorlar. Üçüncüsü ise evlerinden biraz daha uzaktaki pansiyonlu okullara 5 tercihte bulunabiliyorlar. Yani bir öğrenci istemesi halinde toplamda 15 tercih yapabiliyor. Yine yerel yerleştirmede 5 hakkının 3 tanesini aynı türde eğitim veren okullarımızdan seçebilmekteler. 4 ve 5’inci tercihlerini yapacaklarsa ya farklı birer türden ya da boş bırakarak tercihte bulunabilirler.  Özellikle yerel yerleştirme ile tercihte bulunacak öğrencilerimize ve velilerimize şunu söylemek istiyorum. Öncelikle eğitim bölgelerindeki adreslerine yakın okulları tercih etsinler, bu kendileri açısından oldukça önemli. Bir diğer husus ise tercih sıralaması. Mutlaka gitmek istedikleri kendilerine yakın okulu önce yazsınlar. Puan dengeleri açısından bunlar ehemmiyet gösterecektir. Bize göre bir öğrenci için en iyi okul evine en yakın okul. Bu hassasiyeti tüm öğrenci ve velilerimizin gözetmelerini istirham ediyoruz. Tercih ve yerleştirme işlemlerinin tüm öğrencilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

03-07-201803-07-201803-07-201803-07-201803-07-201803-07-2018

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.