BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

2015-2016 eğitim ve öğretim döneminin ocak ve nisan aylarında yapılan açık öğretim okulları sınavında başarı göstererek mezun olmaya hak kazanan açık öğretim öğrencilerine BTSO Eğitim Vadisi Oğuz Kağan Köksal Çok Amaçlı Salonu’nda diploma töreni yapıldı.
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim liselerinde öğrenim gören öğrencilerden 1300 tanesinin diploma almaya hak kazandığı törene, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açıköğretim Daire Başkanı Mehmet Zeki Başyemenici, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İl/İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Halk Eğitim Merkezleri Müdürleri, Mesleki Eğitim Merkezleri Müdürleri, Mesleki Eğitim Merkezleri Müdürleri ve usta öğreticilerin katıldığı törende öğrenciler diplomalarını müdürlerden aldılar.

Törende konuşma yapan Başyemenici, ”Açık öğretim okulları bir şeklide örgün eğitim dışında kalmış olup eğitim öğretim yarışına devam etmek isteyenlerin ve hayat mücadelesinde engellere takılmayan, bütün olumsuzluklara rağmen öğrenimlerine devam etme gayreti içerisinde olanların okullarıdır. Bakanlık olarak eğitim hakkından her bireyin üst düzeyde yararlanabilmesi için fırsat ve imkan eşitliği sağlama gayreti içerisindeyiz. Toplumda çeşitli sebeplerden dolayı örgün eğitime katılamayan engelli, dezavantajlı veya yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, ev hanımları tutuklu ve hükümlüler gibi örgün eğitim dışında kalmış pek çok kişiye eğitim hizmeti vermekteyiz. Özellikle vurgulamak istiyorum ki, açık öğretim okullarımızdan mezun olan öğrencilerimizin almış oldukları diplomalar, örgün eğitimde alınan diplomalarla eş değerdir. Açık öğretim diploması sahibi olan bireyler eğitim diploması sahibi olan bireylerle aynı haklara sahiptir.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, “Gerçekleştirmiş olduğumuz bu mezuniyet töreninde özellikle vurgulamak istediğimiz ve kamuoyunda farkındalık yaratmasını istediğimiz husus şudur ki, açık öğretim okullarından mezun olmak örnek gösterilmesi ve takdir edilmesi gereken bir başarıdır. İlim Çin’de dahi olsa alınız ve beşikten mezara kadar ilim öğreniniz sözlerini kendine düstur edinmiş bir medeniyetin temsilcileri olan bizler hayat boyu öğrenme sürecinde sizleri desteklemeye devam edeceğiz. Programımıza katılan herkese çok teşekkür ediyor ve mezun öğrencilerimize bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyorum.” dedi.

Yıldırım Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü koordinesinde Müzik Akademisi’nce şarkıların seslendirildiği ve Bursa Olgunlaşma Enstitüsü’nce “Osmanlı Kıyafetleri” temalı kıyafetlerin yer aldığı defilede özellikle Türk Bayrağı motifli elbise büyük beğeni topladı. Folklor gösterilerinin de yer aldığı tören sonrası davetliler, Osmanlı Halk Eğitim Merkezi öğrencilerinin büyük bir emek sarfederek uzun süren çalışmalar sonrası hazırladıkları tezhip, filografi, resim ve ebru çalışmalarının yer aldığı sergiyi gezdiler.

 

31-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-2016

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.