BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ELMASBAHÇELER ORTAOKULU SİL BAŞTAN

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Hayırsever İşadamı Salih Şeremet’in katkılarıyla yenilenecek olan Elmasbahçe Ortaokulu’nun protokolü törenle imzalandı.
ELMASBAHÇELER ORTAOKULU SİL BAŞTAN

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Hayırsever İşadamı Salih Şeremet’in katkılarıyla yenilenecek olan Elmasbahçe Ortaokulu’nun protokolü törenle imzalandı.

Baştan sona yenilenecek olan Elmasbahçeler Ortaokulu’nun protokolü Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ve Hayırsever İşadamı Salih Şeremet tarafından okul salonunda imzalandı.

Törende konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Başkan Altepe’nin bir taşla birkaç kuş birden vurduğunu belirtti. Bir taraftan mahallenin okulu yenilenirken diğer taraftan çevrede kentsel dönüşüm yapıldığını belirten Vali Karaloğlu, “Bina yapmak da problem değil ama kamulaştırma ciddi bir sıkıntı. Burada olduğu gibi. 9 Bina yıkılarak, okul kentin meydanıyla entegre ediliyor. Biz bunları kamu bütçeleriyle yapmaya kalksak, inanın 10 senede bitiremeyiz. En büyük kentsel dönüşüm bu. İşlerin yerelde çözülmesinin farkının da bu olduğunu düşünüyorum. Bir taraftan kentin silueti düzeliyor, diğer taraftan eskimiş yanları yenileniyor. Bu gerçekten hem eğitime, hem mahalleye hem de şehre büyük bir hizmet. Kendilerine, çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyor, kutluyorum” şeklinde konuştu.

Öncelik şehir merkezinde

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, okulların yenilenmesine yönelik çalışmalarda önceliğin kent merkezinde olduğunu ifade etti. Yeni açılan semtlerdeki okulların son teknolojiyle ihtiyaçlara yönelik yapıldığını vurgulayan Başkan Altepe, buna karşın şehir merkezindeki okulların yıpranmış vaziyette eğitime devam ettiğini söyledi. Görüntünün Bursa’ya ve eski mahallelere yakışmadığını belirten Başkan Altepe, şehir merkezinde kalan eski okulların yenilenmesi yönünde Büyükşehir Belediyesi olarak adeta seferberlik başlattıklarını ifade etti. Çalışmalara ilk olarak Zafer İlkokulu’yla başladıklarını, şimdi de Elmasbahçeler’de startı verdiklerini ifade eden Başkan Altepe, “Sırasıyla Demirtaş, Osmangazi, Tophane, Altıparmak derken tüm okullarımızın Bursa’ya yakışır hale gelmesi ve birer kolej havasına bürünmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Laboratuvarları, spor salonları ve toplantı-konferans salonlarıyla yepyeni eğitim kurumları oluşturacağız. Eğitimin sağlıklı verileceği, herkesin okumak isteyeceği okullar en büyük hedefimiz” dedi.

Gökdere Meydanı’na cepheli olacak

Başkan Altepe, Bursa’nın en sıkıntılı bölgelerinden birinde bulunan Elmasbahçeler Ortaokulu’nun da yenileme çalışmaları kapsamında sıfırdan yapılacağını anlattı. Okulu etrafındaki binalardan arındırarak Gökdere Meydanı’yla buluşturacaklarını vurgulayan Başkan Altepe, “Şehir merkezindeki okulların yenilenememesinin nedenlerinden bir tanesi de etrafındaki kamulaştırmalar. Çünkü kamulaştırma bedelleri çok yüksek. Sadece burada 9 bina yıkacağız. Milyonlarca TL kamulaştırma bedeli ödeyeceğiz. Binalar ortadan kaldırıldıktan sona Elmasbahçe Ortaokulu, Gökdere Meydanı’na cepheli olmuş olacak. Sadece kuru kuruya bir okul değil, salonlarıyla, derslikleriyle, tüm birimleriyle birlikte pırıl pırıl bir eğitim yuvası olacak” diye konuştu.

1 yılda hazır hale getirilecek 

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin de yapılan hizmetlerin 2012 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde uygulamaya alınan Bütünşehir Yasası’nın yansımaları olduğunu kaydetti. Kanunu çıkartırken bunları hedeflediklerini hatırlatan Şahin, “İnşallah sıkıntıların tek tek giderilmesiyle, refaha ve kalkınmaya bir adım daha ilerlemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Elmasbahçeler Ortaokulu’nun yenilenmesine katkı koyacak İşadamı Salih Şeremet de, 1958’den beri aidiyet duyduğu Elmasbahçeler Mahallesi’ne hizmet etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Elmasbahçeler Ortaokulu ve kapalı spor salonu, 3 bin 570 metrekare alana konuşlandırıldı. Bin 480 metrekare taban alanlı okul, toplam 5 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip olacak. Okulda, spor salonuyla birlikte ortaokul kısmı için 30 derslik ve anaokulu kısmı için 2 derslik ile laboratuvar, kütüphane, konferans salonu, kantin, idari bölümler ve teknik hacimler yer alacak. Elmasbahçeler Ortaokulu, 1 yılda tamamlanarak hizmete hazır hale getirilecek.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.