BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ENGELLER TARIMLA AŞILIYOR

ENGELLER TARIMLA AŞILIYOR

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Tarımla Engelleri Aşıyoruz Protokolü” Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Tarım A.Ş. Tarım Kredi Kooperatifi Balıkesir Bölge Müdürlüğü ile Bursa Engelliler Federasyonu arasında imzalandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’in de imza attığı ‘Tarımla Engelleri Aşıyoruz Protokolü’ ile engelli vatandaşlar için uygulamalı tarım eğitimleri verilecek. Proje, engelli vatandaşların sosyal yaşamda daha aktif rol almalarına katkı sağlayacak.

Bursa Valisi İzzettin Küçük, engelli vatandaşlara yönelik hassasiyete dikkati çekerek, bu proje ile Bursa’da yaşayan engelli vatandaşlara tarım alanında uygulamalı mesleki eğitimlerin verilerek rehabilitasyonlarının amaçlandığını söyledi. Projenin engelli vatandaşların tarımla, toprakla buluşmasını sağlayacağını ve kendilerini daha iyi hissetmelerine imkân sunacağını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız ise engelli bireylerin burada öğrenecekleriyle ilerleyen dönemlerde istihdama katkı sağlayacağını belirtti.

Bursa Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Ayhan Zenbilci de projenin engelli vatandaşlar için çok önemli olduğunu ifade etti. 

Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 100 metrekarelik tarımsal alan projede kullanılmak için engelli vatandaşlara tahsis edilirken, aynı zamanda projeye göre 320 metrekare alanda bir sera kurulumu da yapılıyor. Bu sayede kış şartlarında da çalışmaların süreceği belirtiliyor. Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü’nün ilaç, gübre, fide, tohum desteği ile Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin alet ekipman desteği de vereceği projede Engelliler Federasyonu da engelli vatandaşların projeden faydalanmasını sağlayacak. Nisan’dan Kasım’a kadar 8 ay sürecek olan eğitimler Çarşamba günleri 09.00 ile 12.00 saatleri arasında Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde uygulanacak ve programın sonunda katılımcılara sertifika verilecek. İlk etapta 20 – 25 engelli vatandaşın faydalanacağı projenin ilerleyen dönemlerde daha fazla engelli bireye ulaşması hedefleniyor.

19-04-201819-04-201819-04-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.