BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Orman haftası dolayısı ile Cumhurbaşkanımızın Eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde başlatılan Gönül Elçileri Projesi kapsamında düzenlenen “Bereket Ormanı Fidan Dikim Töreni” Ovaakça’da gerçekleştirildi.
FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Orman haftası dolayısı ile Cumhurbaşkanımızın Eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde başlatılan Gönül Elçileri Projesi kapsamında düzenlenen “Bereket Ormanı Fidan Dikim Töreni” Ovaakça’da gerçekleştirildi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Gönül Elçileri Bursa Koordinatörü Sevim Karaloğlu´nun başlattığı fidan dikimi, öğrenciler ve derneklerin katılımı ile fidanlar toprakla buluştu. Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’nın da hazır bulunduğu programda, okullar arasında düzenlenen resim, şiir, afiş ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini Vali Karaloğlu’nun elinden aldı.

Ülke genelinde eş zamanlı oluşturulan bereket ormanlarına 100 bin fidanın toprakla buluşturma hedefi olduğunu belirten Bursa Valisi Münir Karaloğlu törende yaptığı konuşmasında: "Bugün ülkemizin 81 ilinde "Gönül Elçileri" kapsamında bereket ormanları oluşturuluyor. Bu hafta aynı zamanda Ormancılık Haftası, iki etkinlik birleştirildi 81 ilde eş zamanlı bereket ormanları oluşturuluyor. Hedef Türkiye genelinde bu proje kapsamında 100 bin fidanın toprakla buluşması. Biz de Bursa olarak hem merkezde hem de ilçelerimizde dikebildiğimiz maksimum sayıda fidanı bu proje kapsamında toprakla buluşturmak istiyoruz.  Orman yoksa su yok, orman yoksa yeterli toprağınız yok, orman yoksa aslında hayat yok. Hayatın kaynağı ormandır desek abartmış olmayız. Eğer temiz su istiyorsanız, yeterli su istiyorsanız ormana ihtiyacımız var. Eğer topraklarınız erozyonla, heyelanla yok olmasın istiyorsanız yine ağaca ormana ihtiyacınız var. Dünyadaki nüfus artışı, hızlı kentleşme, insanların ihtiyaçlarının artması ormanların üzerinde çok ciddi baskı oluşturdu ve orman varlığında azalma oluşturdu.  Bugün burada gönül elçilerimizle beraber bereket ormanı oluşturacağız. 17 ilçemizde de kaymakam arkadaşlarımız bu çalışmayı tamamlayacaklar. 100 bin hedefine Bursa´dan çok ciddi bir katkı verme hedefimiz var. Emeği geçen bütün kurumlarımızı, bütün gönül elçilerimizi kutluyorum. Bu hafta aynı zamanda ormancılık haftası vefâkar ormancılarımızın da ormancılık haftalarını kutluyorum" dedi.

Orman haftası için okullar arasında düzenlenen resim, şiir, afiş ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerini veren Vali Karaloğlu ile Sevim Karaloğlu, Protokol üyeleri ile birlikte Bereket Ormanı’na fidan dikimi yaptılar.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.