BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HÜKÜMLÜLER KALFALIK BELGELERİNİ TÖRENLE ALDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ceza İnfaz Kurumları arasında imzalanan protokol kapsamında eğitimlerini tamamlayan toplam 52 hükümlü Kalfalık belgesi aldı.
HÜKÜMLÜLER KALFALIK BELGELERİNİ TÖRENLE ALDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gemlik Yarı Açık Ceza İnfaz Kurumu arasında geçtiğimiz Ağustos ayında imzalanan protokol kapsamında eğitimlerini tamamlayan 52 hükümlü kalfalık belgelerini törenle aldı. 

Gemlik Yarı açık Ceza İnfaz Kurumunda gerçekleştirilen törende konuşan Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, “Bu proje beni çok heyecanlandırdı. İnfaz sistemimizin amacı, bir şekilde cezaevine düşmüş hükümlülerin burada belli bir süreyi geçirmelerini sağlamaktan ibaret değildir.  Bu süre zarfında hükümlülerimizi topluma hazır hale getirmek ve topluma kazandırılması da sağlamaktır. Burada da 52 arkadaşımız kalfalık belgesi almaya hak kazandı. Kalfalık belgesi alanlar ustalık belgesi için de eğitim almaya devam edecekler. Bu projede emeği geçenleri ve belge alan arkadaşlarımızı kutluyorum” dedi. 

Projenin cezaevindeki vatandaşlarımıza iş bulma noktasında da ciddi bir avantaj sağlayacağını ifade eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Uygar Umut, “Çeşitli sebeplerle insanlar bir suça karıştıklarında hukuk devletinin bir gereği olarak mahkemeler tarafından kanunun öngördüğü cezalara çarptırılmakta ve cezalarının infazı gerçekleştirilmektedir. Ancak cezaevlerinde hükümlülük süresini tamamlayarak tahliye olanlardan gerekli becerileri kazanamamış ve uygun yetkinliklerle donatılamamış kişiler ilgili sektörde uygun çalışma pozisyonları bulmakta zorluk çekmektedirler.” dedi.

Protokol kapsamında eğitimlerin Gemlik Mesleki Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirildiğini belirten Uygar Umut “Yapılan çalışmalar neticesinde cezaevinde bulunan hükümlüler arasından kalfalık sınavına girme şartlarını taşıyan ve sınava girmeye istekli olan hükümlülerin başvurusu alındı. Tekstil Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı, Yiyecek İçecek Hizmetleri ve Metal Teknolojisi alanlarından olmak üzere 77 aday için kalfalık sınavları açıldı. Sınavlarda başarılı olan 52 hükümlü kalfalık belgesi almaya hak kazandı. Kalfalık belgesi alan hükümlülerin ustalık belgelerini almaları için Gemlik Mesleki Eğitim Merkezine kayıtları yapıldı. Bu adayların da eğitimleri cezaevinde yapılacak olup bir yıl sürecektir. Bu hükümlü adaylar bir yıl sonra mesleklerinde yetkinliklerini ispatlayan ustalık belgelerini de alarak sektörde istihdam edilmek üzere tahliye edilecekleri günü bekleyecekler. Cezaevinden tahliye olduklarında ellerindeki belgeleri sayesinde işe girişlerde herhangi bir sorun yaşamayacaklar” dedi ve belge alan hükümlüleri tebrik etti. 

Projeyle ilgili önerinin İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’den geldiğini söyleyen Gemlik Yarı açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Hasan Torun emeği geçenlere teşekkür etti ve belge alan hükümlüleri kutladı. 

Konuşmaların ardından hükümlüler belgelerini törenle aldı. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ceza İnfaz Kurumları arasında imzalanan protokol ile ceza infaz kurumlarındaki uygulama atölyeleri veya iş yurtlarında çalışan hükümlülere mesleki eğitim verilmesi, verilen eğitimler ile önceki öğrenmelerinin belgelendirilmesi ve üst öğrenimlerini tamamlamalarının sağlanması hedefleniyor.

01-11-201801-11-201801-11-201801-11-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.