BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

III

III

2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonuna geldiğimiz bugün itibariyle 1652 okulumuzda karnelerini alacak 577 bin 545 çocuğumuzun heyecanını paylaşıyor, 38 bin 962 öğretmen ve 3 bin 266 idarecimizin de gayretli çalışmalarının haklı gururunu taşıyoruz.

Öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, idarecilerimizi ve tüm eğitim çalışanlarını göstermiş oldukları samimi gayretten dolayı kutluyor, velilerimize de bu süreçte vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ediyorum.

Biliyoruz ki; 21. yüzyılın olmazsa olmazı ve lokomotifi olan teknolojiyi, ana hedefine ulaşmak için bilinçli bir şekilde kullanabilen, dünyada yaşanan olaylara kayıtsız kalmayan, meselelere insan hakları penceresinden bakabilen, yenilikçiliği kendi öz kültürüyle harmanlarken derin ve köklü tarihine, toprağına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde filizlenen gençler yetiştirmek en büyük hedefimiz.

Dünyada güçlü bir şekilde var olabilmek için sürekli yenilenme ve değişim artık kaçınılmaz olmuştur. Bakanlığımız da bu değişimi yayınladığı 2023 vizyonuyla eğitim sistemimize entegre etti. Yeni bir bakış açısı ve yeni bir düsturla ilerleyen yeni eğitim anlayışımız inanıyorum ki toplumsal değerlerimiz ışığında hazırlanan bize özgü bir değişimi yansıtacaktır.

Akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu diyor ki; "Hakikat şudur ki, millet bünyesinde inkılâplar mekteple başlar ve her milletin kendine özel olan mektebi vardır. Millî mektep, zihniyet ve örfleriyle, metotları ve müfredatı ile terbiye prensipleri ve psikolojik temelleriyle, hatta binasının yapı tarzlarıyla kendini başka milletlerinkinden ayırır"

Bu minvalde bize özgü değerlerimizin merkezinde değişen öğrenme metotlarını içeriğine alan, olaylara ve durumlara eleştirel yaklaşan değerlendirmeler için öncelikle biz eğitimcilere sonrasında ailelerimize büyük sorumluluklar düşüyor.

Bugün yetişmesinde rol oynadığımız bir çocuk yarın hastanende bir doktor, okulda bir eğitimci ya da herhangi bir meslekte karşımıza çıkacak. Geleceğin insanlarına şekil verdiğimizi unutmadan ince ince, nakış nakış işlemeliyiz evlatlarımızı.

Kıymetli meslektaşlarım, toplumlara ışık tutan, yön veren, bizleri hayata hazırlayan yegane insanlar sizlersiniz. Sizlerden çok şey bekliyoruz. Yaptığınız işin sadece bir meslek değil bir fedakârlık ve özveri işi olduğunuzu hepimiz biliyoruz. Sizlerden hep bu hassasiyetle okullarınıza ve sınıflarınıza girmenizi temenni ediyorum.

Sevgili Çocuklar, yıl boyunca biliyorum ki çok çalıştınız ve artık uzun bir tatilin başındasınız. Şunu unutmayın ki dinlenmek sadece boşa vakit geçirmek değildir. Bu uzun tatil süresince size değer kazandıracak, bakış açınızı genişletecek, ruh ve beden sağlığınızı pekiştirecek eylemlerde bulunmak kendinize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır. 

Önümüzdeki dönem başında tatilde ne yaptın sorularına ''iyi kitaplar okudum, iyi filmler seyrettim, şehrimi karış karış gezdim ve tarihi-kültürü hakkında yeni şeyler öğrendim, ilgilendiğim bir konu hakkında daha detaylı araştırma yaptım ve bunu kendime ait bir blog sitesi kurarak internette insanlara yararlı olacak bir hale getirdim, spor yaptım, doyasıya oyun oynadım" gibi cevaplar vermeniz ümidiyle güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum.

Geride bıraktığımız yılda kazandıklarımızı, yeni eğitim öğretim dönemine taşıyarak okullarımızda yeniden çocuklarımızın cıvıltılarının canlanmasını özlemle bekliyoruz.

Uzun ve yoğun geçen bir yılın ardından dinleneceğiniz ve yeni bir eğitim öğretim dönemine daha fazla gayret ve istekle hazırlanacağınız güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum.

 

Sabahattin DÜLGER

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.