BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SABAHATTİN DÜLGER´İN YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SABAHATTİN DÜLGER´İN YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MESAJI

Uzun bir yaz tatili sonrasında 2018-2019 eğitim öğretim yılına huzur ve güven içerisinde girmenin, öğrencilerimizi pırıl pırıl gözleri ve gülen yüzleri ile karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz.  

Bursa olarak 1590 okulda 35.260 öğretmen ve idarecimiz, yaklaşık 559 bin öğrencimizle yeni eğitim öğretim yılına bugün itibariyle başlıyoruz. Bu yıl ilk kez okula başlayan yaklaşık 45 bin birinci sınıf öğrencimizin de heyecanını paylaşıyoruz. 

Sevgili öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz güzel bir yaz tatili dönemini geride bıraktılar. Soluklanmanın ardından yeni bir heyecan ve kararlılıkla Bursa eğitim camiası olarak 2018-2019 eğitim-öğretim yılına hazırız. Bu heyecan ve kararlılığı eğitim kadrolarımızda, öğrencilerimizde ve velilerimizde yıl boyunca diri tutacağız. 

Büyük Cihan Devleti Osmanlı’nın kadim başkenti Bursa, eğitim imkanları, fırsatları, başarıları, kültürel yapısı, turizmi ve ekonomisiyle ülkemizin sayılı illerinden birisidir. Bu gerçeği bilerek bizler de, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, geleceğin nesillerine geleceğin eğitimini verebileceğimiz sosyal, akademik ve manevi alanlarda gelişimlerini sağlayabileceğimiz şekilde yeni eğitim öğretim yılına hazırlıklarımızı yaptık. Cumhuriyetimizin 100. yılında 2023 vizyonunu gerçekleştirmiş bir Bursa olmanın idealiyle ve şehrimize yakışan eğitim kalitesi anlayışıyla, fiziki imkânları yüksekokullarda, çocuklarımızın donanımlı birer birey olarak yetişmeleri için mevcut okullarımızın ve dersliklerimizin bakım ve onarımlarını tamamladık. Çocuklarımızı geleceğe güvenle bakan, manevi değerlerine bağlı yetişkinler olarak hayata hazırlamak için daha çok çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.  

Kıymetli Meslektaşlarım,  

Bilindiği üzere, eğitime dair elimizdeki her araç; çocuklarımızın geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlama ve onların kalplerini fethederek şimdiye uyandırıp geleceği sahiplenmesi amacına yöneliktir. Nihayetinde eğitimde yapılan her çalışmanın temelinde de zaten en kıymetli varlıklarımız olan evlatlarımız vardır.

Bu itibarla Millî Eğitim Bakanlığının değerli bir mensubu olarak siz değerli meslektaşlarımın, idealist bir ruhla hareket ederek, geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı milli ve manevi değerlerle donatarak, ilmin ve fennin gerekliliğini benimsemiş ve en önemlisi de milli bir şuurla onları yetiştireceğine inancım tamdır. 

Çünkü bugünü ve geleceği sizler şekillendiriyorsunuz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak verdiğiniz emeğin, çektiğiniz sıkıntıların farkındayız. Bu meşakkatli görevi ifa ederken karşımıza çıkan sıkıntıları ise elbirliği ile aşma gayretinde olacağımızdan şüpheniz olmasın. 

Öğretmenliğin sadece öğrencilere bazı bilgileri öğretmek olmadığını, daha da önemlisi öğretmenin kendini geliştirme ve olgunlaşma yolculuğu olduğu unutulmamalıdır. İnşallah bu yolda, bizlere emanet edilen evlatlarımızla birlikte sağlam ve emin adımlarla yürüyeceğiz. Milli bir şuurla donatılmış, hakikate, iyilik ve güzelliklere dair ne varsa ülkemiz ve çocuklarımız için birlikte başaracağımıza inanıyorum.

Bakanlığımızın bizler ve çocuklarımız için gerçekleştirdiği her güzel işi ve gerçekleştirdiği her anlamlı faaliyeti; “Bunu, benim Bakanlığım yaptı.” diyerek sahiplenmenizi ve benimsemenizi özellikle istirham ediyorum.

 Bu vesile ile tüm öğretmen arkadaşlarıma özverili çalışmalarında şimdiden başarılar diliyorum. Allah bu meşakkatli ama şerefli yolculuğumuzda hepimizin yar ve yardımcısı olsun. 

Değerli İdareci Arkadaşlarım,  

Bizlere tevdi edilen idarecilik makamları kariyerimizi pekiştirmek için değil, çocukların gözlerinin ışıltısını ve onların tıpkı geçmişte olduğu gibi dünyaya örnek olan kadim bir medeniyetin parçası olduğunu hatırlatarak evrensel ve ahlaki bilgiler noktasında seçkin bireyler olmasını sağlamak içindir. Bu hedef doğrultusunda özverili bir şekilde bu yıl da gayretli olacağınıza inancım tamdır.  

Saygıdeğer velilerimiz,  

Yeni bir eğitim öğretim yılına başladığımız bu günde siz velilerimizin büyük emeklerle yetiştirerek bizlere emanet ettiğiniz kıymetli evlatlarımızın, daha güzel yarınlara ulaşması; istenmeyen ortam ve davranışlardan uzak tutulması amacıyla öğretmenlerimizle ve bizlerle iş birliğinizin artarak devam etmesini diliyorum. Yürekleri pırıl pırıl tertemiz olan ve gözlerindeki umut ışıkları ile öğretmenlerimizin bilgeliğine emanet ettiğiniz, ülkemizin geleceğini oluşturacak sevgili evlatlarımızın yetiştirilmeleri hususunda her zaman olduğu gibi azim ve fedakârlıkla çalışacağımızı bilmenizi isterim.  

Sevgili öğrencilerimiz,  

Donanımlı birer birey olarak yetişmek veya bir meslek sahibi olma yönünde hedefleriniz mevcut. Bu hedefleri ulaşmak için okullarınızda öğretmenlerinizden olabildiğince istifade etmelisiniz. Okuduğunuz okulların aynı zamanda sizlere paylaşmayı öğreten, saygı ve sevgi aşılayan, arkadaşlık duygularını pekiştiren ve faydalı bir birey olmanızı sağlayacak olan kurumlar olduğunu unutmamalısınız.  

Bu duygularla yeni eğitim öğretim yılımızın ülkemize, milletimize, tüm eğitim çalışanlarına, öğrenci ve velilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyor başarılar diliyorum. 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.