BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜNÜN 94.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Tayyare Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜNÜN 94.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Tayyare Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 94. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinliğe Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun yanı sıra Bursa protokolü katıldı.

Törende konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu: " İstiklâl Marşı´mızın 94.yılı kutlamaları münasebetiyle bugün buradayız. Her milletin, bir milli marşı vardır. Bu milli marşlar, genellikle o ülkenin ya kralını över, ya da ülkenin methiyesini anlatan şiirler olur. Ama bizimki İstiklal Marşı´dır, bizimki kahramanlık destanıdır, bizimki milletimizin ruhunu, ruh kodlarını bizlere anlatan bir destandır. Sevgili gençler; İstiklâl Marşı´mızda geçen hak, istiklal, vatan, bayrak, şehadet ve istikbal gibi kavramları mutlaka iyi kavramalı iyi öğrenmelisiniz. Bunları öğretmenlerinizin size iyi öğreteceğinden eminim. Mutlaka tarih şuuru ile donatılma mecburiyetimiz var. Tarih şuuru olmayan ülkelerin, milletlerin tarih sahnesinden nasıl bir bir çekildiğinin birçok örneğini gördük ve biliyoruz. Onun için mutlaka her birinizin, tarih şuuru ile yetişmesi gerekir. Bugün bu güzel etkinliği hazırlayan okullarımız, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, gençlerimiz her birisine, programda konuşmacı olarak katılan değerli hocamıza İlin Valisi olarak çok teşekkür ediyorum. İstiklâl Marşı´mızın yazarı, İstiklâl mücadelemizde bizzati bulunmuş bir büyüğümüzü andığımız bugünde, kendisini tekrar rahmetle, minnetle, şükranla anarken, hepinize sevgi, saygı sunuyorum." dedi.  

Programa katılan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, ‘istiklal’ kelimesine dikkat çekti. Türkiye’de istiklal kelimesinin 3 önemli konuda geçtiğini hatırlatan Kara, şöyle konuştu: “3 istiklal, birincisi İstiklal Harbi, ikincisi Marşı, üçüncüsü İstiklal Şairi. Bu üç istiklali kendisinde toplayan Türkiye’de tek kişi var. İstiklal harbine katılmış, İstiklal Marşı´nı yazmış ve İstiklal Şairi olarak gönlümüzde taht kuran tek kişi vardır, Türkiye’de ve dünyada Mehmet Akif Ersoy.” Kara, İstiklal Marşı’nın özetinin ise ‘Allah’, ‘Millet’ ve ‘İstiklâl’ kelimeleri olduğunu sözlerine ekledi.

Özlüce Nurettin Topçu Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan programda, Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından İstiklâl Marşı’nın üç farklı bestesi icra edildi. Daha sonra Özlüce Nurettin Topçu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Mehmet Akif’in hayatı ile milli mücadele yıllarını konu alan tiyatro gösterisi ve oratoryo sahnelendi. Öğrencilerin yaptığı gösteriler beğeniyle izlendi. Programın son bölümünde ise “İstikâl Marşı’nı En Güzel Okuma” yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.