BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İŞYURTLARINDA ÇALIŞAN HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK MESLEKİ EĞİTİM PROTOKOLÜ

İŞYURTLARINDA ÇALIŞAN HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK MESLEKİ EĞİTİM PROTOKOLÜ

İlimizde ceza infaz kurumlarındaki uygulama atölyeleri veya işyurtlarında çalışan hükümlülere mesleki eğitim verilmesi, verilen eğitimler ile önceki öğrenmelerinin belgelendirilmesi ve üst öğrenimlerini tamamlamalarının sağlanması amacıyla Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı işbirliğiyle “Mesleki Eğitim Her Yerde” protokolü imzalandı.

Müdürlüğümüz Toplantı Salonu’nda imzalanan protokol törenine İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bursa E Tipi Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Sabri Karataş ve Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Selahattin Tutkun katıldı.

“Proje sayesinde cezaevlerindeki yaklaşık 2000 mahkûmun meslek sahibi ve lise mezunu olup ustalık belgesi alabileceğini söyleyen Sabahattin Dülger:

“Cezaevindeki vatandaşlarımıza iş bulma noktasında da ciddi bir avantaj sağlayacak. İstihdamı sağlanan kurumda çalışması halinde o kişinin alacağı ücretin üçte ikisini Bakanlığımız karşılayacak. İşveren ise sadece üçte birini karşılayacak. Bizim bunun için tek bir şartımız var, o da 5 günlük iş gününün bir gününü bize ayırması. Bu sayede biz bu vatandaşımıza kültür derslerini vereceğiz. Bu şekilde hem evine aş götürecek hem de topluma daha iyi kazandırılacak. Türkiye’ye örnek olacak bu projenin hızla yayılacağını düşünüyoruz. Projemizin hayırlı olmasını diliyor, cezaevleri müdürlerimize de desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Cezaevindeki hükümlülere cezaevi yönetimi ile işbirliği içinde kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgesi veya diplomaya götüren mesleki eğitimlerle mesleki bilgi, beceri ve yetkinlikleri artırılan hükümlülerin tahliyelerini müteakip sektörde istihdamlarını kolaylaştırmak, olumsuz yargılar ve işsizlikten kaynaklanan mükerrer suçlara karışmalarını önlemek, toplumla entegrasyonlarını kolaylaştırmak ve sektöre üretken nitelikli işgücü sağlamak hedefleniyor.

07-06-201807-06-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.