BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KAN BAĞIŞI KAMPANYASI YOĞUN KATILIMLA DEVAM EDİYOR

KAN BAĞIŞI KAMPANYASI YOĞUN KATILIMLA DEVAM EDİYOR

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kızılay Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında yürütülen kan bağışı kampanyası tüm hızıyla devam ediyor.

Kan bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, geçtiğimiz aylarda Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kızılay Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalanmıştı. İmzalanan protokol kapsamında yürütülen kan bağışı kampanyası Şehit Murat Atsen İlkokulu’nda yoğun bir katılımla devam etti. Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Nihat Çakır ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Bilici de kampanya kapsamında bağışçıları ziyaret etti. Çakır ve Bilici Okul Müdürü Salih Aksu’dan kampanya kapsamında bölgedeki durum hakkında bilgi aldı.

Bir insanı kurtaran bütün dünyayı kurtarır

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kızılay arasında işbirliği protokol ile kan bağışı konusunda toplumun bilgi ve bilinç düzeyinin artırılmasının amaçlandığını ifade eden Mustafa Bilici, projeyle kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunun hatırlatılmasının ve öğrencilerde yardımlaşma ve dayanışma melekelerinin geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Kan bağışı sayesinde insanların hayata döndüğü vurgulayan Bilici, “Bir insanı kurtaran bütün dünyayı kurtarır. Bu anlamda Türk Kızılay’ı önemli bir misyon üstleniyor. Türk Kızılay’ının ulusal ve uluslararası alanda her türlü koşulda insanlara yardım elini uzatan, ülkemizin en köklü ve güçlü yardım kuruluşudur. Okullarımızın elçi olduğu projede velilerimiz adeta kan bağışı seferberliği ilan etti. Bu projede emeği geçenlere ve kampanyaya katılarak kan bağışı yapan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır

Gönüllü kan bağışını artırmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Dr. Nihat Çakır, “Acil değil sürekli ihtiyaç olan kan bağışı konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz protokolün şehrimiz için güzel bir çalışma olacağına inanıyoruz. Bu projede okullarımızla el ele vererek gönüllü kan bağışı konusunda öğrencilerimizi bilinçlendirmek istiyoruz. Okul çağındaki çocuklarımızda farkındalık oluşturmak ve küçük yaşlardan başlayarak gönüllü kan bağışı konusunda duyarlı olmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bağışların artarak devam etmesini temenni ediyoruz. Bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kızılay Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Bursa’nın tüm ilçelerinde 500’e yakın okulda çalışma yapıldı. Bursa’daki tüm okullarda görev yapan personel ve öğretmenleri, öğrenim gören öğrencilerin velileri ve 18 yaş üstü öğrencileri kapsayan projede eğitimler verildi. Bu çalışmalar neticesinde 10 binin üzerinde birey kan verme taahhüdünde bulundu. Yaklaşık bir ay önce başlayan kan verme işlemlerinde 2 bini aşkın birey kan bağışında bulundu. Bu öğretim yılı boyunca devam edecek projenin, önümüzdeki öğretim yılında da artarak yoğun bir şekilde kan bağışı kampanyalarıyla devam etmesi planlanıyor..

17-04-201917-04-201917-04-201917-04-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.