BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KARACABEY’DE TEKNOLOJİ LABORATUVAR AÇILIŞI

KARACABEY’DE TEKNOLOJİ LABORATUVAR AÇILIŞI

Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi teknoloji laboratuvar açılış törenine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Efkan Ala ve Zekeriya Birkan, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ve Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan katıldı. 

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Meslek lisesi, memleket meselesi" sloganının önemli olduğunu vurgulayarak, "Biz, sadece bu sloganla yetinmedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde AK Parti hükümetleri olarak, en önemli önceliklerimizden birinin gençlerimizi birer meslek sahibi yapıp geleceklerini garanti altına alarak, onları mutlu ve huzurlu kılmak, ülkemizin yetişmiş insan gücü kapasitesini artırmak olduğunu gündemimizden çıkarmadık." diye konuştu. 

Ülke genelinde binlerce farklı alanda eğitim veren meslek lisesi olduğunu, bunların sayısının 12 kat arttığını belirten Çavuşoğlu, "Bu sayı, 3 bin 290 mesleki ve teknik liseye ulaşmıştır. Bu okullarımızda çoğu teknik olmak üzere 130 binin üzerinde öğretmen görev yapmaktadır. Hükümetlerimiz döneminde meslek liselerimizde okuyan öğrenci sayısı, 1 milyon 800 bin civarına ulaşmıştır. Bu rakam, Avrupa ülkeleriyle mukayese edildiğinde henüz onların yarısı kadar olsa da giderek artan sayılarımız, inşallah umut verici seviyelere ulaşacaktır. Kısa vadede hedefimiz, lise düzeyindeki her 100 öğrenciden en az 50´sini meslek liseli yapmaktır. İnşallah bu hedefimize de çok yaklaştık. Bakanlık bütçemizden sadece mesleki ortaöğretime ayrılan rakam 2002´ye göre 11 kat artırılarak, 8 milyar 700 milyon liraya çıkartılmış, adeta bir sessiz devrime imza atılmıştır." 

Çavuşoğlu mesleki liselere ayrılan bütçenin bile hükümetlerinin bu konuya verdiği önemi gösterdiğini vurgulayarak, "Tek bir eksiğimiz var, yetişmiş insan gücü. Onun için Milli Eğitim Bakanlığıyla bu alanda devrim gibi adımlar atmaya kararlıyız. Daha kaliteli ve rekabet edebilir bir sürecin de arifesinde olduğumuzu haber vermek istiyorum." ifadelerini kullandı. 

Öğrencilerin 80 milyonun sorumluluğunu her alanda omuzlarında hissetmeleri gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: 

"Türkiye´yi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine araştıran, sorgulayan, idealist bir gençlik taşıyacak. Bir elinde taş, bir elinde sopayla dış güçlerin maşası olan gençleri asla görmek istemiyoruz. Bizler, içinden çıktığı toplumun gerçeklerine yabancı olmayan, çevresini en iyi şekilde okuyan, pozitif bilimleri yakından takip eden bir gençlik istiyoruz. Hükümet olarak ortaya koyduğumuz hedeflere ulaşmanın yolunun gençlikten geçtiğini biliyoruz. İnsan kaynağının geliştirilmesi için bütün çalışmaları yürütmeye devam edeceğiz. İyi yetişmiş ara eleman eksikliğinin farkındayız. Teknik lise yatırımının önemli olduğunu biliyoruz ve öncelemek zorundayız."  

Çavuşoğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Efkan Ala ve Zekeriya Birkan, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ve İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ile açılışı gerçekleştirilen laboratuvarı gezdi.

16-10-201716-10-201716-10-2017

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.