BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB III. ULUSAL BİLİM KAMPI BAŞLADI

 MEB III. ULUSAL BİLİM KAMPI BAŞLADI

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı proje okullarının katılımıyla 4-6 Şubat 2018 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek olan III. Ulusal Bilim Kampı’nın açılışı Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde yapılan programla  başladı.

Bursa Tofaş Fen Lisesi´nin koordinesinde gerçekleştirilen ve yoğun bir katılımın sağlandığı III. Ulusal Bilim Kampı’nın açılışına MEB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan V. Ahmet Yıldız, Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay, Bursa Teknik Üniversite Rektörü Arif Karademir, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Bölücek, Bakan Danışmanları Murat Hancıoğlu ve Okan Çoban, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile Dosab, Nosab, Ermaksan ve Bursa Coşkunöz Eğitim Vakfı gibi birçok firmanın temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, bu yıl Bursa’da gerçekleştirilecek olan III. Ulusal Bilim Kampı için Bursa’ya gelen misafirleri, ovanın yeşili, göğün mavisi ve mimarilerin en ilahisi Bursa’mıza hoş geldiniz sözleriyle karşıladı.

Dülger: “İstikbalimiz olan gençlerimize güveniyoruz”

Bir milletin geçmişinin geleceğine, suyun suya benzediği gibi benzediğini belirten Dülger, “Öğrencilerimiz kültür ve tarih mozaiği olan şehrimizde geçmişi görecekler, bugünü yaşayacaklar ve Cumhuriyetimizin 100. yılında 2023 vizyonunu gerçekleştirme noktasında ülkenin geleceğine dair umutla bakmamızı sağlayacaklar. Bizler, istikbalimiz olan gençlerimize güveniyoruz. Bu organizasyonun Bursa’da yapılması talimatını veren Sayın Bakanımız ve Bakan Yardımcımıza, organizasyonun gerçekleşmesinde desteğini esirgemeyen Valimize, Rektörlerimize, Büyükşehir Belediyemize, sponsor firmalara, organizasyon için yoğun bir mesai harcayan Bursa Tofaş Fen Lisesi’nin idareci, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ediyor, bilim kampının şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“30 -40 yıl sonrasını görmek zorundayız”

MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ise konuşmasında “Hazırlamış olduğumuz 2023 vizyonu eğitimde bizim yol haritamız oldu. 5 yıllık bir proje hazırladık ve hiçbir anne baba ve öğretmenin herhangi bir sürprizle karşılaşmadan, gelecek yıllarda olacak değişiklikleri görmesini ve buna uygun hareket etmesini istedik. Shakespeare’ın “Hamlet”i dünyanın en iyi oyunudur hiç şüphesiz. Peki, bu oyunu tecrübesiz oyunculara verip oynayın desek ortaya bu eşsiz oyuna değer bir performans ortaya çıkar mı? Kuşkusuz çıkmaz. Tıpkı burada olduğu gibi dünyanın en iyi müfredatını da hazırlasan onu uygulayacak kaliteli öğretmenleri yetiştiremezsen, eğitim istediğiniz seviyelere çıkmaz. Bu sebeple bizim önceliklerimizden birisi nitelikli öğretmen yetiştirmek.  30-40 yıl sonra bugün dünyadaki mesleklerin yüzde 60’ı olmayacak. Bu nedenle Bakanımızın da belirttiği gibi geleceğe insan yetiştirmemiz gerekiyor. Biz 30 -40 yıl sonrasını görmek zorundayız. Şu anda momentum kazanmakta olan bu gelişmeler ilerleyen yıllarda insanları çok zorlu bir sınava tabii tutacak. Bu yıl 3.sünü gerçekleştireceğimiz bilim kampı ile öğrencilerimizin ortaya çıkaracakları projeleri hep birlikte göreceğiz. Burada özel amacımız üniversitelerle liselerimizi kaynaştırmak.  Öğrencilerimiz üniversiteleri tanısınlar, neler yapılıyor görsünler öğretim elemanlarını tanısınlar ve gidecekleri üniversiteleri iyi analiz etsinler ve buna uygun bir gelecek haritası çizsinler diye uğraşıyoruz. Bu organizasyona katkı yapan öğretmenlerimize, Tofaş Fen Lisesine, Coşkunöz Eğitim Vakfına, üniversitelerimize, Bursa Milli Eğitim Müdürlüğüne ve tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Ülkeler arası mücadeleler ve bağımsızlıklarda kullanılabilecek kaynakların en önemlisinin insan kaynağı, beyin gücü olduğunu belirten Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, bilim kampında yapılacak çalışmalarla ülkemizin içinde barındırdığı parlak, işlendiği zaman elmasa dönüşecek beyinlerinin ve düşüncelerinin ortaya çıkarılması, parlatılması ve piyasaya kazandırılmasının hedeflendiğini belirtti. 

Eğitimin insan yetiştirme ve diploma edindirmenin ötesinde temel seviyeden yükseköğretime kadar bir ülkenin medeniyet tasavvurunun ve gelecek vizyonunun en önemli bir göstergesi olduğunu söyleyen Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay, “Bugün dünyanın en güçlü devletlerine ve en büyük ekonomilerine baktığınızda aynı zamanda eğitim içerik ve kalitesinde öncü olmaları tesadüf değildir. Yani ekonomik olarak güçlü olmak istiyorsanız eğitimde de güçlü olmak zorundasınız. 4. Sanayi devriminin eşiğindeki Dünyada Türkiye’mizi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine taşıyacak öncü nesilleri yetiştirmek hepimizin en önemli görevlerimizden biridir. Devlet liderliğinde, üniversitelerimiz ve tüm eğitim kurumlarımızın yanı sıra özel sektörümüzün de gayreti ve katkılarıyla bilgi üreten ve teknoloji geliştiren bir Türkiye’yi hep birlikte el ele ortaya çıkaracağız” dedi.

81 ilden proje okullarının öğrenci, öğretmen ve yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan bilim kampında; akıllı araçlar ve teknolojileri, akıllı ve yenilikçi şehir uygulamaları, konut, sanayi, ulaşım ve tarım sektörlerinde enerjinin verimli kullanılması uygulamaları, temiz ve yenilenebilir enerji, daha sağlıklı bir Türkiye için farmakoloji, temel bilimler; matematik, fizik, kimya ve biyoloji, ‘sosyal bilimler; tarih, coğrafya, sosyoloji ve psikoloji, endüstriyel tasarım gibi pek çok konu ele alınacak.

Çalışmanın ilk bölümünün tamamlanmasının ardından proje okullarının katılımcılarının hazırlayacağı projeler, Bursa Uludağ Üniversitesi ile Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan kurul tarafından değerlendirilecek. Kategorilerinde ilk üçe giren projeler 2-5 Mayıs´ta ‘SCIENCE EXPO-Bursa Bilim Şenliği’ sergi alanında sergilenecek ve öğrencilere ödülleri verilecek.

 

04-02-201904-02-201904-02-201904-02-201904-02-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.