BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“MESLEKİ EĞİTİM İSTİŞARE TOPLANTISI” BURSA’DA YAPILDI

“MESLEKİ EĞİTİM İSTİŞARE TOPLANTISI”  BURSA’DA YAPILDI

Mesleki ve Teknik Eğitimde yapılan iyileştirme çalışmalarını okul müdürlerine aktarmak, karşılıklı görüş alış verişinde bulunmak, mesleki ve teknik eğitimde okul-sektör işbirliğini geliştirmek amacıyla Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ve BTSO Toplantı Salonu’nda eğitim istişare toplantıları yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci’nin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Daire Başkanı Recep Altın, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Millî Eğitim Uzman Yardımcısı Mehmet Çiçek, ilgili birimlerden temsilciler,  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı 88 okul müdürü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı 25 kurum müdürü, ilçe Milli Eğitim Müdürleri ve mesleki eğimden sorumlu Şube Müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, ülke olarak çok büyük bir medeniyet olduğumuzu ve bu durumun haklı gururunu yaşamamız gerektiğini belirtti. 28 Şubat sürecinde mesleki eğitimin uğradığı deformasyona vurgu yapan Demirci 15 Temmuz sürecinin de 28 Şubata benzer olarak ülkemizin gelişmesinin önünü kesmek için yapılmış bir girişim olduğunu, ancak milletimizin 15 Temmuz’da bu girişimi yapanlara en iyi cevabı verdiğini söyledi. Demirci, ayrıca bu coğrafyada ahilik ve lonca sistemiyle gelişen büyük bir zenginliğimiz olan mesleki ve teknik eğitimin Bakanlığımızın lokomotifi olması ve sektörle birlikte ayağa kaldırılması için bugünki, gibi bir koordinasyon içinde çalışmalara devam edilmesi gerektiğini ifade etti. Hedeflere ulaşmada en önemli görevin okul müdürlüklerine düştüğünü, öğrencilerimizin millî ve manevi değerlerine bağlı gençler olarak yetiştirilmesinin sağlanması durumunda tüm güçlüklerin aşılabileceği çerçevesinde görüşlerini paylaştı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay ise mesleki eğitimin iyileştirilmesi yönünde yapılan çalışmalar ve Bursa ilinde Mesleki ve Teknik Eğitimde gelinen nokta hakkında bilgi verdikten sonra yetiştirilecek öğrencilerin ahilik ruhu ile yetiştirilmesinin, milli ve manevi değerlerin öğretilmesinin mesleki eğitimin temel amaçları olduğundan, iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi konusunda okul yöneticilerine bu konuda önemli görevler düştüğünü, Mesleki ve Teknik Eğitimin geliştirilmesi yönünde yapılan yasal düzenlemeler ile bu düzenlemelerin okullara, sektöre, öğrenci ve velilerine sağlayacağı katkılardan bahsetti.

Gülay ayrıca geçen hafta itibarı ile TBMM’de kabul edilen yasa tasarısı ile mesleki ve teknik eğitim alanında yapılacak çalışmalardan bahsederek, çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alındığını, çıraklık eğitimi, işletmede beceri eğitimi ve staj yapan öğrencilere ödenecek ücretin 3’te 2’sinin devlet desteği olarak verileceğini, mesleki eğitim öğrencilerinin 10. sınıftan itibaren sigortalanacağını ve bütün mesleki eğitim mezunlarına teknisyenlik unvanı verileceğini ifade etti.

Gülay konuşmasında şu konulara  da değindi:

“Sektörün arzuladığı nitelikte işgücü yetiştirmek amacıyla bir alana odaklanmış, ihtisaslaşmış meslek liseleri açıyoruz. Bu kapsamda 30 ilde ihtisaslaşmış meslek lisesi açılacaktır.

Mesleki eğitim ile iş dünyası arasındaki bağları kuvvetlendirmek, staj ve işletmelerde beceri eğitimi şartlarını iyileştirmek, okulların fiziki ortamları ile atölye ve laboratuvarlarını geliştirmek ve sektörün arzuladığı nitelikli işgücünü yetiştirmek amacıyla Okul Hamiliği Projesini başlattık. Proje kapsamında 614 işbirliği protokolü imzaladık.

Mesleki eğitim programlarını güncelleyerek esnaf ve sanatkârların işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla çıraklık eğitimini, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü karşılamak amacıyla Anadolu meslek programını ve geleceğin üreten mühendislerini yetiştirmek amacıyla Anadolu Teknik Programını güçlendiriyoruz.

24-25 Ekim tarihlerinde Antalya’da düzenlediğimiz mesleki eğitim temalı kongre sonuçlarını değerlendirerek mesleki ve teknik eğitimde 2023 hedeflerimizi belirliyoruz. Bu doğrultuda Mesleki ve Teknik Eğitimin yol haritası niteliğinde olan Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesini güncelliyoruz.

Öğrencilerimizin meslek ahlakı ve ahilik kültürüyle yetişmesi amacıyla mesleki gelişim dersine değerler eğitimine yönelik Meslek Ahlakı ve Ahilik modülü eklenmiştir. Modülde ayrıca 15 Temmuz şehitlerine de yer vererek öğrencilerimizin 15 Temmuz bilinciyle yetişmesini hedefliyoruz.

Mesleki ve Teknik Eğitimde okul-sektör işbirliğini güçlendirmek, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve yerel sektörle işbirliğini artırmak amacıyla ilgili tüm paydaş temsilcilerinin üye olarak yer aldığı bütün il/ilçelerde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurullarını oluşturuyoruz.”

Okul müdürlerinin görüş ve önerilerinin alınmasıyla devam eden toplantı, uygulamada yaşanan sorunlara yönelik verilen cevaplarla sona erdi.

08-12-201608-12-201608-12-201608-12-201608-12-201608-12-2016

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.