BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Öğrencilerimizin nitelik ve yeteneklerini artırmak üzere yapılan çalışmalar ve bu kapsamda sektörel ihtiyaçlara yönelik açılan alanlar ile yapılan tanıtım faaliyetleri Mesleki Eğitim Merkezlerine olan talepleri artırdı.

Önceki adıyla çıraklık okulları olarak bilinen Mesleki Eğitim Merkezleri yapılan yeni düzenlemeyle artık meslek lisesi diploması verebiliyor.

Ekonominin temel taşı olan esnaf ve sanatkârların çırak ihtiyacının karşılanması, öğrencilerin ahilik kültüründen gelen usta çırak ilişkisiyle iş başı eğitimi ile usta olarak yetiştirilmesi amacıyla eğitim veren Meslekî Eğitim Merkezleri (çıraklık eğitimi) zorunlu eğitim kapsamına alındı.

Öğrenciler haftada 1 gün okulda, 4 gün işletme ortamında işbaşında aldıkları eğitimlerle 11. sınıf sonunda Kalfalık, 12. Sınıf sonunda ise Ustalık Belgesi almaya hak kazanıyorlar.

Bunların yanı sıra fark derslerini tamamlayarak mezun olan öğrencilere İşyeri Açma Belgesi ve Meslek Lisesi Diploması da veriliyor.

Mezunlarının kendi alanlarında %88 oranında istihdamı bulunan uygulamaya dayalı eğitimin ülkemizde öne çıkan okulları olan Mesleki Eğitim Merkezleri'nde öğrenciler,  9. sınıftan itibaren iş kazalarına karşı sigortalanmakta ve asgari ücretin en az 1/3'ü oranında maaş almaya başlıyor.

Meslekî Eği­tim Merkezi programlarını bitiren öğrenciler istekleri doğ­rultusunda fark derslerini tamamlayarak diploma almaları halinde yükseköğretime gidebilme hakkına sahip oluyor.

Öğrenciler, 29 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlayan yerleştirme dönemiyle birlikte Bursa'da bulunan 7 adet Mesleki Eğitim Merkezinden istedikleri herhangi birine sınav şartı olmaksızın e-okul üzerinden tercihte bulunabiliyor. 

Video için tıklayınız.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.