BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİM-SEKTÖR İŞBİRLİĞİ İLE MODA TASARIMI'NA YENİ SOLUK

MESLEKİ EĞİTİM-SEKTÖR İŞBİRLİĞİ İLE MODA TASARIMI'NA YENİ SOLUK

Hazır Giyim sektöründe mesleki ve teknik eğitimin sürdürebilir gelişimini sağlamak amacıyla uygulamaya konulan "Moda Tasarımında Kalıp ve Model Geliştirme Programı" isimli projenin tanıtım toplantısı Hüseyin Özdilek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İstanbul Moda Akademisi arasında, Hazır Giyim sektöründe mesleki ve teknik eğitimin sürdürebilir gelişimini sağlamak amacıyla işbirliği protokolü imzalanmıştı. İş Birliği protokolü kapsamında hazır giyim alanında mesleki ve teknik eğitim çalışmalarının desteklenmesi için Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği, İstanbul Moda Akademisi ve Hüseyin Özdilek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından uygulamaya konulan "Moda Tasarımında Kalıp ve Model Geliştirme Programı" isimli projenin tanıtım toplantısı yapıldı. 

Toplantıya, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Kahya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir ve İstanbul Moda Akademisi Müdürü Leyla Özdemir ile yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler ve projenin tüm paydaşları katıldı. Katılımcıların proje çalışmaları hakkında düşüncelerinin de paylaşıldığı organizasyonda, tüm katılımcılara proje içeriği anlatıldı. 

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Kahya, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki çalışmaların, tüm okul ve kurumlarda 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde planlanarak hayata geçirildiğini ifade etti. Kahya konuşmasını şöyle sürdürdü:  "Bu çerçevede; İstanbul Moda Akademisi ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin desteğiyle okulumuz Hüseyin Özdilek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde hayata geçirilecek proje ile hazır giyim sektörünün modelist ihtiyacının karşılanması için Moda Tasarım Teknolojileri alanında öğrenim gören öğrencilerimizin yeteneklerinin geliştirilmesini, onların sektöre hazırlanmalarını ve istihdamlarının sağlanmasını hedefliyoruz. İşbirliğimiz, sadece eğitimlerle sınırlı kalmayacak öğrencilerimizin gelişimine yönelik organizasyonlarla da desteklenecektir. Umut ediyoruz ki; mesleki eğitim hak ettiği değeri alacak, sürdürülebilir kalkınmanın temeli olan nitelikli işgücü ihtiyacı geliştireceğimiz işbirlikleriyle karşılanacaktır." 

Programda okul bünyesindeki atölye ve laboratuvarları ziyaret eden protokol üyeleri, proje kapsamında uygulanmaya başlanan bir derse de dinleyici olarak katıldı. "Moda Tasarımında Kalıp ve Model Geliştirme Programı" Projesiyle, İstanbul Moda Akademisi tarafından hazırlanan program kapsamında hazır giyim sektörünün modelist ihtiyacının karşılanması, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Moda tasarım Teknolojileri alanı öğrencilerinin yeteneklerini geliştirerek sektöre hazırlanması ve sektörde istihdamının sağlanması hedefleniyor. 

24-09-201924-09-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.