BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİMDE MİKROMEKANİK” PROJESİ İÇİN TEŞEKKÜR ZİYARETİ

MESLEKİ EĞİTİMDE MİKROMEKANİK” PROJESİ İÇİN TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tüm Saatçi ve İşadamları Derneği (TÜSAD) arasında 06 Aralık 2018 tarihinde mesleki eğitimde mikromekanik konusunda bir işbirliği protokolü imzalanmıştı.

Bu protokol kapsamında otomotiv, endüstri, biyoteknoloji, askeri, ticari, uzay-havacılık ve saatçilik sektörü gibi pek çok alanda kullanılan ve ileri teknolojinin temelini oluşturan mikromekanik alanında istihdam garantili mesleki eğitim verilmesi öngörülüyor. Mikromekanik mesleğinin pilot uygulaması bu yıl 150. yaşına giren Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilecek.

Henüz ülkemizde mesleki eğitim sisteminde bulunmayan mikromekanik eğitiminin öncelikle öğretim programlarının hazırlanması gerekiyor. Bu amaçla MEB tarafından kurulan program hazırlama komisyonunun 14-18 Ocak 2019 tarihleri arasında Bursa’da çalışmalarına başlaması bekleniyor. Programların yazımının ardından alanla ilgili prosedürler tamamlanarak 2019-2020 eğitim öğretim yılında bu alanda öğrenci kabulüne başlanması planlanıyor. Mikromekanik mesleğini seçen öğrenciler beceri eğitimlerini TÜSAD üyesi işletmelerde yapacak. Öğrenciler öğrenimleri süresince dernek tarafından burs, sosyal ve kültürel katkılarla desteklenecek ve mezuniyetlerinden sonra da bu işletmelerde istihdam edilecek.

Yüzde yüz istihdam garantisi öngören bu protokol ile ülkemiz hem saatçilik alanında nitelikli iş gücüne kavuşacak hem de dünyada hızlı bir yükselme trendinde olan stratejik öneme haiz mikromekanik alanında yetkin ve üstün becerilere sahip bireyler yetiştirilecek.

Ülkemizin gelişmiş dünya ile rekabet edebilmesine olanak sağlayan mesleklerden biri olarak değerlendirilen mikromekanik alanının açılması ve bu alanda öğrenci yetiştirilmesi için uzun bir süre yoğun çaba gösteren dernek başkanı Hayrettin Akpınar, protokolün imzalanmasından sonra duyduğu memnuniyeti “en büyük hayalim di. Bu projenin bu noktaya gelmesinde katkısı olan bütün yetkililere şahsım ve memleketim adına minnettarım.” sözleriyle ifade etti.

Akpınar, beraberinde Bursa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş ile birlikte ilk teşekkür ziyaretini; Bursa’nın sayılı eşrafı ve saatçi ustalarından Yakup ustanın oğlu olan Bursa Milletvekili Osman Mesten’e yaptı. Mesten, böylesi güzel bir projede sorumluluk aldığı için Hayrettin Akpınar ve ekibine şükranlarını ifade etti. Ziyarette karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu ve protokole ilişkin yol haritası masaya yatırıldı.

Osman Mesten, saatçilik mesleğine aşina olduğunu, çocukluğunun ve gençliğinin bu mesleğin havasını teneffüs etmekle geçtiğini, saatçilik ve ileri aşamada mikromekanik mesleğinin yerli ve milli üretim iddiasında bulunan ülkemiz için çok stratejik önem taşıdığını belirterek memleketimizin ve insanımızın yararına olan ve ülkemizin 2023 vizyonuna hizmet eden her projeye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gereken her türlü desteği vereceklerini sözlerine ekledi.

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.